Пролежень – це ділянка шкіри, що зазнала пошкодження і втратила цілісність в результаті сильного натирання чи притискання шкіри протягом тривалого часу.
Причини
Пролежні виникають тоді, коли шкіра знаходиться досить довго під великим тиском. Це зменшує приплив крові до області тіла. Без достатньої кількості крові, шкіра помирає і виникає велика ймовірність виникнення пролежнів. Слід зазначити, що насидіти чи належати пролежень можна за дуже короткий час (іноді, достатньо 2-х годин), а от лікування може бути тривалим і виснадливим і для хворого, і для того, хто за нього піклується.
Найчастіше пролежні виникають коли людина:
- використовує інвалідний візок або залишається в ліжку протягом тривалого часу
- має досить поважний вік (85 +)
- не може рухати деякими частинами свого тіла без допомоги
- має хворобу, що впливає на кровообіг у організмі, включаючи діабет та захворювання судин
- має хворобу Альцгеймера, або знаходиться в іншому стані, що негативно впливає на ментальний стан, тобто на розуміння необхідності рухатись і змінювати положення тіла
- має дуже тендітну шкіру
- не може контролювати свій сечовий міхур або кишківник, не достатньо добре харчується
Симптоми
Пролежні згруповані за ступенем вираження симптомів. Стадія I - найлегша. Стадія IV - найскладніша.
Стадія І: Почервоніла ділянка шкіри, що болить, не біліє при натисканні на неї. Це ознака того, що пролежень починає формуватися. Шкіра може бути теплою або холодною, твердою або м'якою.
Стадія II: Ділянка шкіри покривається пухирями або утворюється відкрита рана . Область навколо пролежня може бути червоною і подразненою.
Стадія III: В шкірі тепер формується відкритий, заглиблений отвір, що називається кратер. Тканина під шкірою вже пошкоджена. В деяких випадках Ви вже можете бачити жирові відкладення в кратері.
Стадія IV: Пролежень став настільки глибоким, що вже є пошкодження м'язів та кісток, в деяких випадках навіть сухожиль і суглобів.
Порада /// Пролежні Стадії I або II будуть поступово гоїтися, якщо дбати про них правильно. Лікування пролежнів Стадії III та IV досить складне і може зайняти багато часу, а, іноді, потребує хірургічного втручання.
Є також 2 інші типи пролежнів, які не підпадають ні під одну із стадій:
- Пролежні, що покриті мертвою шкірою: жовтою, зеленою або коричневою. Через мертву шкіру важко сказати, наскільки глибокий пролежень. Цей тип пролежня є "позастадієвим."
- Пролежні, які розвиваються в тканинах глибоко під шкірою. Це називається травмою глибоких тканин. Область може бути темно-фіолетова або темно-бордова. Може також бути кров’яний пухир під шкірою. Цей тип пошкодження шкіри може швидко перетворитися на пролежні III або IV Стадії.
Пролежні, як правило, утворюються на тих ділянках тіла, котрі найбільше притискаються, а також тих, де шкіра щільно покриває кістки, а саме:
- сідниці
- куприк
- лікті
- стегна
- п’яти
- щиколотки
- плечі
- спина
- потилиця
Як доглядати за пролежнями?
Пролежні Стадії I або II будуть гоїтися, якщо дбати про них правильно. Лікування пролежнів Стадії III та IV досить складне і може зайняти багато часу. Ось як доглядати за пролежнями вдома.
Порада /// Аби не довелося мати справу з пролежнями, найкраще постаратися їм запобігти. Якщо людина повністю чи частково втратила рухливість через пошкодження хребта, тяжкі травми, що знерухомили, інсульт, в післяопераційний реанімаційний період, тощо, настійливо рекомендуємо придбати комірчатий матрац з компресором, котрий є надзвичайно ефективним пристосуванням для профілактики пролежнів та лікування пролежнів 1-2 ступеня. Ось наша підбірка сотових та трубчатих матраців з компресором різних виріобників.
Порада /// Аби не допустити появи пролежнів, потрібно постійно контролювати, чи не зазнають певні частини шкіри тривалого стискання.
Що ж потрібно робити?
Для того щоб зменшити тиск на найвразливіші до появи пролежнів ділянки тіла, якомога раніше починайте використовувати спеціальні подушки, прокладки з піни, пінетки, статичні протипролежневі матраци, такі як: OSD-MAT-BasicReflex та Invacare Essential Basic чи протипролежневі матраци з електричною циркуляцією повітря (компресорні), що дасть вам змогу знизити тиск. Ось всі можливі варіанти від провідних виробнииків.
Є різні види подушок:
- Поролонові: Різних форм і різної товщини підійдуть, якщо людина в ліжку. Наприклад: КР-4 Реабілітімед.
- Гелеві: підходять для сидіння на кріслі/стільці, в машині чи у візку, як наприклад: OSD-94004049
- або заповнені повітрям: цей найефективніший тип подушок для профілактики пролежнів у людей, що пересуваються за допомогою візків. Наш збалансований вибір це: Roho Mosaic ** C
Який тип подушки варто використовувати, залежить від стану шкіри та від того, чи людина в ліжку, чи в інвалідному візку.
Часто змінюйте позицію:
- Якщо людина перебуває в інвалідному візку, потрібно змінювати позицію кожні 15 хвилин. Для цього достатньо нахилитися вліво, вправо чи вперед. При можливості, спершись долонями на поручні візка чи ободи його коліс, спробувати трішки припіднятися.
- Якщо людина перебуваєте в ліжку без протипролежневих систем, її необхідно перевертати з боку на бік, на спину не менше, ніж раз на 2 години.
- Якщо людина здатна частково рухатись сама, необхідно, щоб вона постійно змінювала положення , менше лежала на спині і, по можливості, більше на животі.
Як доглядати за пролежнями?
Порада /// Насамперед, зніміть тиск з ураженої частини тіла
Доглядайте за пролежнями так, як Вам каже лікар. Тримайте рану чистою, щоб запобігти інфекції. Прочищайте рану щоразу, як змінюєте пов’язку
- Для пролежнів І Стадії ви можете обережно промивати уражену область з м'яким милом і водою. У разі необхідності, використовуйте спеціальні креми, що запобігають попаданню в рану інших рідин організму. Запитайте у свого лікаря, який тип кремів краще використовувати.
- Пролежні Стадії II потрібно промивати фізіологічним розчином, для того, щоб видалити мертві тканини та полущену шкіру. Також, ваш лікар може порекомендувати Вам спеціальний засіб для промивання.
- Не застосовуйте перекис водню або йод. Це може пошкодити шкіру.
- Тримайте рану покриту спеціальною пов’язкою. Це буде захищати рану від інфекції та допомагатиме тримати її зволоженою і, таким чином, пришвидшить лікування.
- Поговоріть з вашим лікарем про те, який тип пов’язки краще використовувати. Залежно від розміру і стадії пролежнів, ви можете використовувати плівку, марлю, гель, піну, або інші типи пов’язок. Але, якщо є можливість забезпечити доступ повітря до рани, зробіть це, щоб прискорити процес заживання рани. Якщо Ви використовуєте при накладанні пов'язок лейкопластир, віддайте перевагу тому, який має паперову основу і не буде травмувати і без того пошкоджений участок шкіри.
- Стадії III та IV будуть лікуватися вашим лікарем. При даних стадіях комірчаті та поролонові протипролежневі матраци вже будуть малоефективними. При третій стадії підійдуть трубчаті, секційні матраци, що мають більшу висоту. Також, для зручного дійснення процедур з лікування пролежнів, важливою буде наявність у матраца функції статики. Як ось, наприклад, у цього матраца: OSD-F-600
- Запитайте лікаря про будь-які спеціальні інструкції для домашнього догляду таких пролежнів.
Уникайте подальшого пошкодження або тертя
- Попудріть (типу посипте пудрою) простирадла, щоб ваша шкіра не терлася дуже об них в ліжку.
- Уникайте ковзання чи притирання при зміні положення тіла. Намагайтеся уникати положення, в якому ви створюєте тиск на пролежень.
- Доглядайте за вашою здоровою шкірою, постійно тримаючи її чистою та зволоженою.
- Перевіряйте вашу шкіру на пролежні кожного дня. Попросіть вашого опікуна або того, кому ви довіряєте, щоб вони перевірили ділянки тіла, які Ви не бачити.
- Якщо пролежень міняє форму чи появляється новий, негайно повідомте свого лікаря.
Піклуйся про своє здоров’я
- Їжте здорову, збалансовану їжу. Дотримання правильного харчування допоможе вам вилікуватися швидше.
- Скиньте зайву вагу.
- Висипайтеся.
- Запитайте лікаря, чи ви можете робити легкі розтягнення та вправи. Це може допомогти поліпшити кровообіг.
Не масажуйте пролежень чи шкіру навколо нього. Це може завдати більше шкоди. Не використовуйте кільцеподібні надувні чи суцільні круги чи подушки. Вони зменшують приплив крові до області, що в першу чергу може викликати пролежні.
Коли звернутися до лікаря
- Зверніться до лікаря, якщо ви маєте пухирі чи відкритий пролежень.
Негайно зверніться до лікаря, якщо є ознаки інфекції, такі як:
- Пролежень має неприємний запах
- З пролежня іде гній
- Ділянка шкіри навколо пролежня почервоніла і викликає біль
- Шкіра навколо пролежня тепла і опухла
- У вас лихоманка
Пролежень може виникнути швидко. Достатньо лише декілька годин. А от лікування його – процес дуже тривалий та болісний. Тому, аби запобігти появі пролежня, якщо людина частково або повністю втратила рухливість, варто негайно придбати протипролежневі вироби, щоб полегшити догляд за хворим та прискорити одужання.
/// Слідкуйте за нами в Instagram - @livinghealthua