11 Січень 2020
Протрузія диску - часта патологія хребта, яку можна зустріти у кожного шостого дорослого, що може передувати грижі хребта.
Найчастіше протрузії виникають саме у поперековому відділі хребта. Це пов'язано з великим навантаженням на даний відділ хребта, який є своєрідною осьовою точкою всього тіла людини. В цілому ж, протрузія – це патологічний стан хребетного диску, при якому формується випинання пульпозного ядра диску, хоча і не відбувається розрив зовнішньої оболонки. У попереково-крижовому відділі випинання може сягати 5 мм. Зазвичай, це і є сигналом появом грижі хребта.
ПРИЧИНИ ПОЯВИ ПРОТРУЗІЇ ПОПЕРЕКОВО-КРИЖОВОГО ВІДДІЛУ
Дана недуга часто не є самостійним захворюванням, а розвивається в доповнення до остеохондрозу. Тому причини, які викликають протрузію, багато в чому збігаються з причинами остеохондрозу. Серед них:
ТИПИ ПРОТРУЗІЇ ПОПЕРЕКОВО-КРИЖОВОГО ВІДДІЛУ
В залежності від напрямку виступу диска, виділяють різні типи протрузії:
циркулярна протрузія – диск виступає рівномірно з усіх боків, досить небезпечний тип протрузії, так як зазвичай призводить до здавлення нервових закінчень м'язів і обмеження сідничного нерва
дорзальне випинання – випадіння відбувається по напрямку до спинномозкового каналу.
дифузне випинання – нерівномірні виступи, які розміщуються на кількох рівнях хребта
Латеральне випинання зустрічається у 20% всіх випадків протрузії. Випинання диску відбувається в бічному напрямку. Традиційно цей тип протрузії приносить хворому найбільше неприємних больових відчуттів, тому легко піддається діагностиці. Перетискання нервових корінців, зміненим (розширеним) міжхребцевим диском, призводить до появи больових відчуттів і типової клініки.
СИМПТОМИ ПРОТРУЗІЇ ПОПЕРЕКОВО-КРИЖОВОГО ВІДДІЛУ
Найчастіше при протрузії попереково-крижового відділу пацієнт звертає увагу на такі прояви недуги:
- не сильний колючий або стріляючий біль
- больові відчуття в попереку посилюються під час сміху, чханні, кашлі
- біль віддає в нижні кінцівки, збільшуючись при ходьбі
- неприродний невеликий, вимушений болем нахил тіла в бік
- біль при нахилах або поворотах
- втрата рухливості мускулатури
- може спостерігатися прискорене сечовипускання
Отже, якщо Ви відчуваєте саме такі больові відчуття, то є велика ймовірність, що протрузія вразила попереково-крижовий відділ хребта.
ДІАГНОСТИКА ПРОТРУЗІЇ ПОПЕРЕКОВО-КРИЖОВОГО ВІДДІЛУ ХРЕБТА
Виявлена на ранніх стадіях протрузія добре піддається лікуванню. В таких випадках від неї можна позбутися часто без оперативного втручання.
ЛІКУВАННЯ ПРОТРУЗІЇ ПОПЕРЕКОВО-КРИЖОВОГО ВІДДІЛУ ХРЕБТА
Найрадикальнішим, є оперативне лікування. Завданням оперативного методу є позбавлення компресії, защемлення нервових корінців. Воно досягається шляхом висічення зміненої тканини диску, та поряд лежачих тканин. Після чого рекомендують використовувати жорсткі пояси, що щільно прилягають до спини, таким чином випрямляючи вимушене положення попереку, зменшуючи кут нахилу тазу та компенсуючи опірність. Асортимент таких жорстких поясів можна переглянути тут.
Проте слід пам'ятати:
Комплекс консервативних заходів:
Використання медикаментів спрямованих на швидке усунення больових відчуттів у хворого з використанням:
Немедикаментозне лікування має своєю метою вплинути на саму причину захворювання, а не зняти перші неприємні симптоми. Для цього лікар-вертебролог приписує:
ПРОФІЛАКТИКА ПРОТРУЗІЇ ПОПЕРЕКОВО-КРИЖОВОГО ВІДДІЛУ ХРЕБТА
Профілактика даного захворювання дуже ефективна при відсутності остеохондрозу і передбачає:
Займайтеся спортом та важкою роботою відповідально та бережіть свій хребет.
Профілактика хвороби, вчасне звернення до лікаря, та правильне лікування забезпечать здоров’я вашому хребту на довгі роки..
/// Слідкуйте за нами в Instagram - @livinghealthua