11 Січень 2020
Вроджений вивих стегна належить до однієї з частих вроджених вад опорно-рухового апарату. Причиною виникнення вродженого вивиху стегна є як ендогенні, так і екзогенні фактори, гормональні порушення, токсикози, дефіцит вітаміну, порушення обміну речовин, спадковість. Всі вони можуть обумовлювати вади формування елементів суглоба або затримку їх розвитку у внутрішньоутробному періоді.
Вроджений вивих стегна характеризується дисплазією кульшового суглоба (порушенням розвитку всіх його елементів) та неспівпадінням (дисконгруентністю) суглобових поверхонь головки стегнової кістки та кульшової западини різного ступеня, аж до повного виходу головки з вертлюгової ямки.
Чим небезпечний вроджений вивих стегна?
Вроджений вивих стегна вважається серйозною аномалією, що вимагає медичної корекції. Якщо дитині вчасно не буде надана лікарська допомога, то стегнова кістка і кістки тазу, пристосовуючись до навантажень, почнуть видозмінюватися. Голівка стегнової кістки втратить свою кулястість і сплощенність, а вертлюгова западина – спеціальне поглиблення, де зазвичай розташовується голівка стегнової кістки, зменшиться. У такому випадку, верхівка стегнової кістки зміститься назовні і догори.
Невправлений вивих стегна з часом може призвести до зміни постави, порушення ходи і кульгавості, а також, стати причиною виникнення артриту кульшового суглоба, а згодом, до сколіотичних деформацій хребта.
Симптоми вродженого вивиху стегна
Новонароджений малюк ще не використовує ногу як опору, тому вивих не заподіює йому незручностей і може залишитися непоміченим. Проте, краще виявити вивих стегна на ранніх стадіях, адже, це допоможе швидко, ефективно виправити порушення.
Вроджений вивих стегна – досить поширена патологія, для якої характерні такі симптоми:
Ці симптоми не обов’язково говорять про наявність вивиху стегна. Так у перші дні життя у немовлят часто зустрічаються асиметричні шкірні складки. І наявність клацання при розведенні стегон, також, може зустрічатися у дітей з нормально сформованим суглобом. Тому при підозрі, що у вашого малюка вроджений вивих стегна, потрібно обов’язково провести додаткове обстеження. як правило, для встановлення діагнозу використовують рентгенографію, або УЗД.
В однорічному віці вроджений вивих стегна можна діагностувати за допомогою симптомів, які не проявлялися до цього. Серед них, дитина пізніше починає ходити (в 13-15 місяців), кульгавість та інші ознаки, за якими кваліфікований лікар може поставити дитині точний діагноз.
Лікування вродженого вивиху стегна
Вроджений вивих стегна потрібно усувати на ранніх стадіях його виникнення. Тому,і чим раніше призначається лікування, тим легше ліквідується аномалія. Неправильне лікування або його відсутність призводять до вкорочення стегна, зниження функції м’язів, розвитку артриту та інших порушень. Лікування вродженого вивиху стегна може бути консервативним і хірургічним.
Консервативне лікування
Першочергове завдання - зроби все необхідне, щоб голівка стегна розташовувалася в «правильному» місці, так вона буде стимулювати правильний розвиток кульшової западини. Для цього за допомогою спеціальних ортопедичних пристосувань ніжки дитини фіксують в особливому положенні розведення за допомогою ремінців (стремена), подушки чи шини. Вони отримали свої назви за іменами лікарів-винахідників і відрізняються за способом і жорсткістю фіксації. Найчастіше використовують:
Сучасні виробники, зазвичай, називають ці вироби по-своєму, присвоюючи їм власні артикули. Але при використанні ортопедичних виробів, важливим є принцип дії, а не назва.
Найзбалансованішим варіантом, для консервативного лікування даної проблеми у ранньому віці дитини, при нескладних формах дисплазії за допомогою стремен може бути Бандаж для стегнових суглобів 450 Toros.
При необхідності жорсткої фіксації за допомогою шини, ми можемо рекомендувати застосовувати досить доступний і дійсно дієвий варіант шини, що має хороші відгуки - ДОШ-1.
Лікування триває до тих пір, поки вертлюгова западина суглоба не набуде потрібної форми. Контроль лікування здійснюється за допомогою рентгенографії.
При легких формах дисплазії кульшового суглоба немовлятам рекомендують широке сповивання. При такому сповиванні ніжки згинаються і відводяться в тазостегновому суглобі, а між ними і памперсом прокладають багатошарову фланелеву пелюшку. Крім того призначають спеціальну лікувальну фізкультуру. Також, з цією метою застосовують штанці ортопедичні.
Хірургічне втручання
Консервативне лікування підлітків і дорослих неефективне. Методом вибору є хірургічний метод. Застосовують складні реконструктивно-відновні операції, направлені на відновлення анатомічних, біомеханічних співвідношень у суглобі зі збереженням його функції. А під час досить тривалого післяопераційного періоду додатково застосовують подушки для розведення тазостегнових суглобів. Як ось ця подушка для фіксації.
До радикальних хірургічних втручань відносять усі методики і модифікації відкритого усунення вродженого вивиху стегна, а також артродез та ендопротезування кульшового суглоба у дорослих хворих.
Лікування вроджених вивихів стегна у підлітків і дорослих становить проблему як щодо складності самого хірургічного втручання, так і відновлення функції кульшового суглоба. Тому, основна задача – це раннє виявлення вивиху і початок лікування з перших тижнів народження.
Як показує практика, вроджений вивих стегна - це досить поширена патологія, що лякає батьків. Тож, наша порада для всіх люблячих мам і татків, звертайте увагу на рухи дитини з перших днів життя. Консультуйтеся з лікарем з приводу всіх підозрілих проявів, які можуть говорити про патологічні зміни в суглобах. Адже, саме ваша пильність зможе допомогти виявити аномалію на початкових стадіях, відповідно лікування проходитеме легко, швидко та ефективно.
Пам’ятаймо, своєчасне лікування – запорука здоров’я у майбутньому.
/// Слідкуйте за нами в Instagram - @livinghealthua