П’яткова шпора, або, по-науковому, плантарний фасциїт – це запальний процес стопи. Ця частина тіла має здатність розтягуватися та стискатися під час ходьби, наче гумова стрічка. І тому, їй доводиться витримувати величезний тиск та частково амортизувати собою вагу людини.
Запальний процес у сполучній тканині стопи, зазвичай, супроводжується неприємним болем в п’ятці, а у побуті має назву - п’яткова шпора.
ФАКТОРИ РИЗИКУ УТВОРЕННЯ П’ЯТКОВОЇ ШПОРИ
- Види спорту з повторюваними рухами
- Певні захворювання, зокрема діабет та артрит (призводять до дегенеративних змін у сполучній тканині)
- Неправильно підібране взуття (особливо взуття із жорсткою, плоскою поверхнею, взуття з високими підборами)
- Плоскостопість (коли склепіння стопи ущільнюється, підошовна фасція надмірно натягується, і на ній з‘являються мікро надриви. Особливо вираженим буває пошкодження в тому місці, де фасція прикріплюється до п’яткової кістки, тому тут виникає запалення)
- Похилий вік (дегенеративні зміни сполучної тканини)
- Ожиріння (наявність у людини зайвої ваги, призводить до збільшення навантаження на підошовну фасцію)
- Гормональні зміни в організмі
П’яткова шпора, зазвичай, виникає в результаті хронічної (тривалої) травматизації підошвового апоневрозу (сполучна тканина, що зв’язує п’яткову кістку та передню частину ступні) чи тривалому перебігу супутніх захворювань, які проявляють себе дегенеративними змінами у сполучній тканині.
ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ П'ЯТКОВОЇ ШПОРИ
( плантарного фасціїту)
Серед основних причин можна виділити:
- шкідливий вплив зовнішнього середовища, зміни у поставі та генетичні фактори;
- надмірна вага;
- судинні захворювання, ревматизм;
- нейродистрофічні порушення;
- незручне взуття, погана постава, сильне навантаження на стопи, низька еластичність м’язів нижніх кінцівок та викривлення стоп. Тому, ми радимо віддавати перевагу ортопедичному взуттю. Переглянути варіанти взуття можете ТУТ;
- фізичне навантаження, зокрема заняття бігом або стрибками, перенавантажують зв’язки, які не пристосовані до того, щоб витримати постійний тиск та перебувати у постійній експлуатації.
АНАТОМІЯ СТУПНІ
Є кілька особливостей анатомічної структури нижніх кінцівок, які впливають на силу навантаження підошовного апоневрозу.
Ахіллове сухожилля – це зв’язка, яка з’єднує литковий та камбалоподібний м’язи із п’ятою. Різке скорочення ахілового сухожилля призводить до збільшення тиску на п’яту та підошовний апоневроз.
Інша важлива особливість анатомічної структури ступні – це характер удару ноги при ходьбі. Люди, які страждають на плоскостопість або інші види деформацій ступні, під час руху змушують апоневроз більше напружуватися. Оскільки сила тиску на сполучну тканину збільшується, ризик травмування та розриву апоневрозу зростає у кілька разів. Тому плоскостопість - це ризик розвитку п’яткової шпори.
СИМПТОМИ
Основним проявом п'яткової шпори є біль. Особливості болю:
- Посилюється у ранковий період
- Хронічний
- Різкий і пекучий (посилюється при ходьбі)
- Прогресує впродовж дня
Зазвичай, при пятковій шпорі біль посилюється вранці, через те, що у нічний період наші кінцівки перебувають у нерухомому положенні та максимально розслаблені. Впродовж дня больові відчуття можуть слабшати, оскільки під час ходьби м’язи розтягуються і внутрішні тканини розігріваються.
У деяких випадках біль стає нестерпним. Часом з’являються неприємні відчуття у фалангах, через що людині боляче рухати пальцями на ногах.
П’яткову шпору (плантарний фасциїт) часто асоціюють з наявністю кісткової шпори у ступні. Проте сама шпора, є наслідком тривалого запального процесу у апоневрозі стопи, а саме кальцифікації (ущільненні тканини, за рахунок кальцієвмісних сполук) місця прикріплення підошвового апоневрозу до п’яткової кістки, утворюється так звана шпора (шип).
Коли підошовний апоневроз довго перебуває у розтягнутому положенні, і хворий не займається лікуванням цієї проблеми, відбуваються зміни у характері ходьби. До того ж, з часом може з’явитися неприємний біль у спині, шиї та колінах.
ДІАГНОСТИКА
Звернувшись до лікаря, основним діагностичним методами, окрім загального огляду стануть: рентгенографія, УЗД, в рідкісних випадках МРТ.
ЛІКУВАННЯ
Як лікується шпора п’яти? Існує багато способів позбавлення від недуги, але часто ортопеди практикують комплексний підхід.
- Початковий етап лікування: передбачає використання мазей, гелів і інших засобів зовнішнього впливу, таких як гелеві устілки та підп’ятники. Основне завдання гелевої продукції - пом’якшення та високий рівень амортизації. Гелева продукція призначається у період загострення хвороби. Тут можна переглянути всі можливі варіанти гелевих пристосувань. Якщо ж біль у п’яті не вщухає, додатково призначають фізіопроцедури, масаж і гімнастику.
Лише комплексний підхід до лікування фасціїту, гарантуватиме швидке одужання на ранніх проявах захворювання.
- Медикаментозне лікування: зняти больовий напад допоможуть препарати з НПЗП у мазевих чи таблетованих формах випуску: Напроксен, Нурофен, Мелоксикам, Волтарен, Диклофенак і інші (будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем перед прийомом медичних припаратів).
- Фізіотерапевтичне лікування:
- Екстракорпоральна УХТ. Дія методу базується на високочастотних звукових хвиль, що поширюються в місці прикріплення провідників. Концентрація вібраційних рухів змушує кров швидше пересуватися по всіх судинах, прискорюючи трофіку та регенерацію тканин;
- Магнітотерапія. Відміченно позитивний вплив у лікуванні п’яткової шпори, при використанні змінного магнітного поля. Під його дією поліпшується кровообіг, зменшується набряк та запалення;
- Лазеротерапія. Завдяки глибокому проникненню лазерних променів в шари м’яких тканин, вони відмінно знімають набряк та поліпшують трофіку.
- Медикаментозні блокади: введення гормональних препаратів (наприклад, Дипроспан) у поєднанні з анестетиком в саме місце шпори.
Рекомендації при будь-якому методі лікування та реабілітації:
- застосування ортопедичних устілок та супінаторів є обов’язковим на всіх етапах лікування, особливо в період відновлення. Вони дозволяють підтримувати стопу у правильному, вигідному фізіологічному положенні протягом всього курсу лікування. Для зручності експлуатації, супінатори та ортопедичні устілки мають бути як в “робочому”, щоденному взутті, так і в домашньому. До того ж, ортопедичні устілки ефективно використовуються для уникнення переходу захворювання у хронічну форму. Оптимальним варіантом будуть супінатори з жорстким каркасом та м’яким покриттям, яке гарантує потрібну амортизацію та правильне розподілення ваги тіла на стопу в активному русі. Асортимент таких ортопедичних засобів можна переглянути ТУТ;
- гімнастика стопи (стречинг) - комплекс гімнастичних вправ, які дозволяють впливати на гнучкість, еластичність м’язово-зв’язкового апарату. А також, правильно розвивати склепіння стопи. Лише щоденна гімнастика стопи, матиме відчутний ефект у лікуванні. Додатково застосовують масаж з використанням різних масажних килимків та аплікаторів. Типовим зразком масажних пристосувань є пазли, що можуть використовуватися як дорослими, так і дітьми. З таким призначенням добре справляються такі масажні пазли. Також, досить ефективними для покращення кровообігу та зняття больового синдрому є устілки Ляпко. Переглянути інформацію про них можете ТУТ.
Якщо прогресування недуги досягне складного ступеня і комплексна терапія не вирішить проблему, пацієнтові призначають оперативне лікування плантарного фасціїту (хірургічне втручання).
Варто пам'ятати, що вчасне звернення до лікаря, дозволяє розпізнати захворювання на ранніх етапах його розвитку та з комплексним лікувальним підходом, повністю забути про болі в п’яті!
/// Слідкуйте за нами в Instagram - @livinghealthua