11 Січень 2020
Нормальна рухливість плечового суглоба - головна умова комфортного виконання найпростіших завдань у повсякденному житті: одягнутися, помитись в душі, підняти руки на певну висоту, щоб дістати необхідну річ. За ці процеси відповідає ротаторна манжета, що забезпечує обертальні рухи плеча в різні боки.
Плечовий суглоб, а вірніше плече-лопатковий суглоб є найрухомішим у тілі людини. Він забезпечує значний обсяг рухів – відведення, приведення, згинання, розгинання, ротацію як внутрішньою так і зовнішньою, та підняття руки до вертикального положення. Така свобода в обсязі рухів обумовлена формою плечового суглоба та особливостями його анатомічної будови.
Кістки, що приймають участь в формуванні плечового суглоба 1. голівка плечової кістки 2. суглобова поверхня лопатки 3. акроміальний відросток лопатки 4. ключиця 5. дзьобовидний відросток лопатки 6. малий горбик плечової кістки 7. великий горбик плечової кістки |
Сухожилки надостьового, підостьового та малого круглого м’язів прикріплюються до великого горбка плечової кістки, а підлопаткового до малого горбка. Капсула суглоба зростаючись в передньому відділі з сухожилком підлопаткового м’яза, в верхньому – надостьового м’яза, а в задньому з підостьовим та малим круглим м’язами утворює потужний апоневроз – ротаційну манжету плеча.
Функція ротаційної манжети плеча полягає у стабілізації плечового суглоба, його відведенні та ротації.
При пошкодженні навіть одного м’яза чи сухожилка ротаційної манжети, функціональність суглобу різко погіршується. Виникає не тільки біль, але і відчутне зменшення обсягу рухів.
Поширеною умовою пошкодження ротаторної манжети вважається травма. Більшість людей легко згадують випадок, після якого обертальні функції плеча обмежилися, з'явився біль.
Нерідко основним фактором стає тривала або скоріше постійна мікротравматизація сухожиль м'язів. Вона безпосередньо пов'язана з професією, де доводиться тримати руки в піднесеному стані або виконувати кидкові рухи. Такою проблемою страждають спортсмени: важкоатлети, тенісисти, бейсболісти, а також ті, хто займаються веслуванням. В результаті зусиль, прикладених до удару, подачі і кидку спортивних снарядів, можуть статися мікророзриви м'язових волокон, з часом вони стоншуються і при незначній або серйозній травмі розриваються. Схильність до пошкодження обертальної манжети є у вчителів, малярів, будівельників.
Ще однією причиною розриву сухожиль можуть виявитися дегенеративні зміни у людей похилого віку, пов'язані з природним старінням.
Іноді першопричиною патологій ротаторної манжети плеча стає маленька дистанція між голівкою плечової кістки і акроміальним відростком лопатки. Такий стан найчастіше спровоковано переломом і неправильно зрощеним великим горбком плечової кістки. Також, зустрічається патологічна анатомія акроміону - за типом гачка, що запускає його постійний контакт і тертя сухожиль плечового суглоба (субакроміальний імпіджмент).
Зіткнутися з пошкодженням ротаторної манжети плеча здатні і ті, хто приймав певні лікарські препарати, а також локально вводив глюкокортикостероїди.
До останньої з найпоширеніших причин варто віднести виникнення на латеральному кінці лопатки, кістки так званої додаткової - os acromiale, що призводить до пошкодження ротаторної манжети плеча.
Основною ознакою розриву одного або декількох м'язів, що входять у обертальну манжету, вважається біль і слабке відведення плеча. Особливо вони посилюються при піднятті руки під кутом від 70 до 120, а також відчувається пружинний опір, характерний для вивиху плечового суглоба. Неможливо притиснути руку до тулуба.
Нерідко присутній набряк, таким чином при русі, плече здається укороченим або навпаки подовженим.
Пізні стадії ушкодження характеризуються симптомом «замороженого плеча»: неможливим стає навіть пасивне відведення.
Симптоми пошкодження ротаторної манжети плечового суглоба мають схожу клінічну картину з вивихом, тому дуже важлива точна діагностика. Один з основних методів діагностики - огляд пацієнта і застосування спеціальних тестів, що дозволяє оцінити ротаторні функції суглоба плеча. Один з інформативних в такому випадку - перевірка ротації і відведення руки. Якщо вони слабкі, можна сміливо говорити про розрив ротаторної манжети.
Крім тестування, візуального огляду та пальпації суглоба, для діагностики використовуються ще й інструментальні методи: УЗД, рентген, МРТ.
Вибір схеми терапії пошкодження обертальної манжети залежить від: величини розриву, ступеня дегенерації суглоба, віку і потреб пацієнта, його активності.
Сьогодні успішно використовується один з методів оперативного, консервативного, артроскопічного лікування або цілий їх комплекс.
Якщо в ротаторній манжеті плеча виникли дегенеративні або запальні зміни, а також, пошкодження сталося порівняно недавно, застосовується консервативне лікування. Воно полягає в повній іммобілізації плеча ортезом і призначення знеболюючих з протизапальною дією лікарських препаратів. Сучасна медицина поступово удосконалюється, переходячи від гіпсових пов’язок до ортопедичних фіксаторів, прикладом такого є пов'язка Дезо R9201. В деяких випадках, рекомендують використовувати звичайні косинкові бандажі з кріпленням до талії, з таким призначенням добре справляється бандаж для руки Toros-Group тип-611Після повного зниження болю в суглобі рекомендується лікувальна фізкультура спеціального призначення. Вправи, що входять в комплекс, спрямовані на регенерацію нормальної ротаторної рухливості плеча в повному обсязі, видалення скутості і дискомфортних відчуттів. Всі вправи необхідно виконувати з використанням спеціальних бандажів, що компресійно стискають, зігрівають та прискорюють процес відновлення. Збалансованим прикладом такого фіксатора може бути Orliman 4801/4802.Хороші результати в якості консервативної терапії при пошкодженні ротаторної манжети дають фізіотерапевтичні процедури, а також блокада глюкокортикостероїдами з пролонгованою дією. Нерідко, при розривах сухожиль плеча застосовуються ін'єкції плазми, з підвищеною кількістю тромбоцитів, безпосередньо в сам суглоб.
Не у всіх пацієнтів така методика дає свої плоди, і не всім вона підходить. Якщо ефект не з'являється протягом двох-трьох місяців консервативної терапії, варто скористатися іншими методами, зокрема оперативним лікуванням.
Пошкодження ротаторної манжети у молодих активних людей, особливо спортсменів, вимагає більш швидкого вирішення проблеми. Такого ж результату при повному розриві сухожиль плеча дозволяє досягти оперативне лікування.
Сучасна хірургія дає можливість виконувати хірургічне втручання закрито, отримуючи всього лише кілька проколів біля суглоба. Називається така методика артроскопією. Виконується операція із застосуванням спеціального високотехнологічного обладнання і якірних фіксаторів, що мають діаметр 2,5-6 мм. Використання їх в процесі втручання дає можливість повністю відновити анатомію, а головне нормальну ротаційну функціональність суглоба плеча.
При пошкодженні ротаторної манжети плеча лікар-хірург виробляє п'ять міні-надрізів навкруги суглобової капсули. Артроскопія проводиться у водному середовищі, що забезпечує ретельне очищення тканин від крові і пошкоджених елементів. Тільки після повного видалення кісткової гіперплазії впроваджуються мікропротези (фіксатори), необхідні для відновлення ротаторної манжети після пошкодження плеча.
Головна перевага артроскопічної операції на плечі в тому, що вже через кілька годин пацієнт може повернутися додому. А для повного відновлення пошкодження ротаторної манжети знадобляться нескладні реабілітаційні заходи та певний період носіння іммобілізуючих бандажів та ортезів.
Відновлення після пошкодження ротаторної манжети плеча - важлива частина лікування. Воно полягає у виконанні спеціальних вправ, здатних повернути функціональність суглоба, позбутися почуття скутості. Вони застосовуються як після артроскопії, так і консервативного лікування. Але дуже важливо, щоб за інтенсивністю і правильністю виконання стежив лікар. Ще одним важливим моментом являється використання плечових поясів, оскільки, їх застосування унеможливить повторну травматизацію, забезпечить впевненість у рухах кінцівкою та допоможе нормалізувати кровообіг. Асортимент таких пристосувань можна переглянути ТУТ.
Ще одним сучасним методом реабілітації є використання аплікаторів, що покликані покращити кровообіг, відновити чутливість, пришвидшуючи період відновлення. Переглянути нашу добірку якісних акупунктурних засобів можна ТУТ. У якості реабілітаційних заходів застосовуються, також, фізіотерапевтичні методики. Все це дозволяє максимально швидко і грамотно повернутися до нормального життя і забути, що таке пошкодження ротаторної манжети в плечі.
Слідкуйте за нами в Instagram - @livinghealthua