11 Січень 2020
Варикозна хвороба нижніх кінцівок або варикозне розширення вен нижніх кінцівок – найпоширеніше захворювання периферичних судин. Згідно епідеміологічних даних, різні форми цього захворювання зустрічаються в 26-28% жінок і 10-20% чоловіків працездатного віку.
• Спадковість.
• Вагітність традиційно вважається одним з основних факторів ризику розвитку варикозної хвороби.
• Ожиріння – доведений фактор ризику варикозної хвороби. При цьому збільшення індексу маси тіла до 27 кг/м2 і вище зумовлює зростання частоти захворювання на 33%.
• Спосіб життя та праці має суттєвий вплив на розвиток і перебіг варикозної хвороби. Зокрема, доведено несприятливий вплив тривалих статичних навантажень із підйомом вантажів або нерухомим перебуванням в положенні стоячи і сидячи.
• Висока частота варикозної хвороби в індустріально розвинених країнах якоюсь мірою обумовлена особливостями харчування. Високий ступінь переробки харчових продуктів і зменшення в раціоні сирих овочів і фруктів призвело до постійного дефіциту рослинних волокон, необхідних для ремоделювання венозної стінки і хронічних запорів, які є причиною перманентного підвищення внутрішньочеревного тиску.
• Дисгормональні стани беруть участь в патогенезі варикозної хвороби. Їх роль в останні роки прогресивно зростає, що обумовлено широким використанням засобів гормональної контрацепції, популяризацією гормонозамісної терапії в передклімактеричний період і при лікуванні остеопорозу. Доведено, що естрогени і прогестерон, а також їх похідні знижують тонус венозної стінки за рахунок поступового руйнування колагенових і еластичних волокон.
Ознаки варикозу – вузлуваті розширення підшкірних вен, біль, важкість у ногах, набряки стопи і гомілки, втома в ногах до кінця дня. Варикозні вузли часто схильні до утворення тромбів та інфікуванню. Можуть виникнути флебіт – запалення судин або тромбофлебіт – запалення судин, ускладнене утворенням тромбів. По ходу вен виникають тверді сильно болючі тяжі. Шкіра змінюється, втрачає свої еластичність і колір – стає щільною, темно-коричневою. При легкій травмі виникають виразки. Молода жінка може стати інвалідом вже в 40 років. Одним з найсерйозніших ускладнень варикозу є тромбофлебіт – процес, при якому на внутрішній стінці вени утворюється тромб із наступним запаленням. Ця патологія небезпечна тим, що тромб може відірватися, з потоком крові потрапити в легеневу артерію (ТЕЛА – тромбоемболія легеневої артерії) і спричинити смерть людини. Саме тому варикозне розширення вен є небезпечним захворюванням, яке необхідно лікувати.
1. Біль: гарячий пульсуючий біль при ходьбі, нічні судоми і свербіж у м’язах, загальна слабкість у нижніх кінцівках;
2. Набряки ніг, відчуття розпирання(особливо гомілок);
3. Зміни шкіри. Спочатку шкіра стає сухою, з’являється пігментація – шкіра ніг темніє, покривається коричневими «плямами». Пізніше до цих симптомів можуть приєднатися різні дерматити, екземи і так звані трофічні розлади у вигляді ранок, що погано гояться, аж до утворення виразок.
4. Покручені, подовжені варикозні вени, що виступають над поверхнею шкіри гомілок і стоп.
5. Судинні зірочки (телеангіоектазії). Так, до групи пацієнтів з варикозною хворобою вен відносять і осіб з розширенням дрібних вен, оскільки причини появи їх – одні й ті ж.
Найперші симптоми варикозного розширення вен ніг, за якими ви самі можете запідозрити початок варикозної хвороби, – це посилення малюнка вен на шкірі ніг. Прогресування варикозної хвороби вже проявляється виступаючими над поверхнею шкіри варикозних вузлів. Виявити варикозні вузли найчастіше можна на внутрішній поверхні гомілок або стегон. При тривалій ходьбі або стоянні проявляється такий симптом варикозу як стомлюваність, тяжкість у ногах, відчуття розпирання (найчастіше – в литках). Ці симптоми особливо яскраво проявляються при тривалому перебуванні в положенні сидячи або стоячи. З’являється також і ниючий або гострий біль в місцях варикозних вен (розширених вен), судоми в литкових м’язах, особливо до вечора, а іноді й вночі.
Лікуванням даної патології займається лікар флеболог. Він, зможе запропонувати різні підходи, та методи в лікуванні, від консервативного( включаючи компресійний, профілактуючий трикотаж з застосуванням антикоагулянтної, судинної терапії) до більш радикальних(оперативного лікування). Лікування варикозної хвороби повинно бути комплексним та індивідуальним. Варикоз, якщо їм серйозно не займатися, не відступає, прогресує. Доведено, що профілактуючи варикоз на ранніх його проявах, можна уникнути багатьох судинних ускладнень включаючи тромбофлебіти, вторинні тромболітичні порушення.
Ефективність компресійної терапії відома давно – згадки про неї є ще в працях основоположників медицини. Опис методик за допомогою стискаючих пов'язок для лікування трофічних виразок і отримання позитивних результатів, наштовхнуло сучасних виробників на створення спеціальних виробів. До даного типу виробів відносяться компресійні колготи, гольфи, панчохи, рукавички і рукава. Профілактичну і лікувальну дію виявляється за рахунок створення тиску різної сили в залежності від ділянки кінцівки – більше внизу і менше вгорі. У моделях для нижніх кінцівок максимум - 100% компресії виявляється на саму вузьку частину гомілки (над щиколоткою). Пояснюється це тим, що для виштовхування крові вгору необхідні великі зусилля. Чим вище просування кровотоку, тим менше навантаження на вени. У верхній частині гомілки, компресія вже становить 70%, а в області стегна всього 40%. Таким чином, венозна кров проганяється до серця, попереджаються набряки і синдром « важких ніг ».
У комплексній терапії поряд з медикаментозним лікуванням, застосуванням мазей та інших методів обов'язковим елементом є носіння компресійного трикотажу. Застосування даних виробів сприяє:
- Зменшення діаметра вен, нормалізації функціонування клапанного механізму, зниження в'язкості крові;
- Збільшення швидкості поворотного кровотоку, поліпшення роботи венозно-м'язового насоса для проштовхування крові;
- Підвищенню всмоктування капілярами позаклітинної рідини і усунення набряків;
- Зменшення ймовірності тромбоутворення.
Ступінь стиснення компресійної продукції вибирається залежно від мети. Якщо виріб купується з метою профілактики, то такі моделі повинні мати показник компресії на вище 20 мм рт. ст.
Перший клас лікувальної компресії
Вироби з компресією більше 20 мм рт. ст. носяться тільки за призначенням лікаря, який визначить клас необхідної компресії. Трикотаж першого класу призначають в наступних випадках:
- Під шкірою явно проступають судинні малюнки (зірочки, павутинки);
- При синдромі « важких ніг »;
- Після операції на венах для попередження рецидиву (носять кілька місяців);
- При симптомах хронічної венозної недостатності, початковій стадії варикозу, набряках і болях в нижній частині кінцівок, які з'являються регулярно в кінці дня.
Другий клас компресії
Головними показаннями до застосування виробів 2 класу є:
- Передопераційний період;
- Профілактика після операції, щоб виключити рецидиви при зростаючій навантаженні на глибокі вени;
- Вагітність, ускладнена набряками в нижніх кінцівках;
- Підшкірні розширені вени, трофічні розлади;
- Прогресуючий варикоз.
Третій і четвертий клас компресії
Моделі третього класу використовуються при серйозних патологіях і тяжкому перебігу захворювань, серед яких:
- Варикозне розширення вен в серйозній стадії і трофічні виразки в районі гомілки;
- Важкі форми і загострення посттромботичного недуги;
- Венозні шунти (синдром Паркса-Вебера);
- Аплазія клапанів (синдром Кліппель-Треноне).
Вироби 4 класу – медична продукція високого тиску понад 49 мм рт.ст. Їх призначають вкрай рідко, використовують при лікуванні вроджених артеріовенозних свищів, лимфостаза і слонової хвороби.=-
Антиемболічний трикотаж
В окремих випадках використовують особливий вид трикотажу, антиемболічний. Він призначений для попередження венозних тромбозів людям, що знаходяться в стаціонарі з постільною режимом і для компресійного лікування в післяопераційний період. Їх відмінність від звичайного компресійного трикотажу в тому, що антиемболічні вироби показані людям з обмеженою фізичною активністю. Найчастіше такий трикотаж використовують:
- При пологах;
- При порожнинних операціях в якості альтернативи еластичному бинту;
- В реанімаційних відділеннях;
- При тривалому статичному положенні лежачи (опіки, інсульти, важкі переломи, інфаркти та ін.).
Чи є протипоказання?
До абсолютних протипоказань застосування даних виробів відносяться хронічні захворювання артерій нижніх кінцівок і, що супроводжує їх, звуження просвіту судин. До них відносяться: аортоартериит, атеросклероз і ін. Відносні протипоказання:
- Шкірні запалення і трофічні порушення, що супроводжуються мікробним забрудненням;
- Пролежні, екземи, застійні дерматити, відкриті ранові поверхні, гострі тромбофлебіти;
- Надчутлива шкіра, при якій компресійний білизна викликає роздратування;
- Септичний флебіт;
- Діабет, що супроводжується ураженням судин;
- Серцево-легенева недостатність, якщо спостерігається поганий кровообіг в стані повного спокою.
Вибір моделі
Після призначення лікарем певної компресії, слід підібрати підходящу модель, виходячи з індивідуальних параметрів. Вибираючи компресійні шкарпетки(високі) і панчохи для чоловіків і жінок враховують обсяг щиколотки і середини ікри. При покупці панчіх і колготок необхідно зняти п'ять мірок (для більшості виробників). Потрібно виміряти обсяг: найвужчої частини гомілки, середини ікри, під колінної чашечкою (іноді найширшої області коліна), середини стегна і під сідницями. Розмірні таблиці у виробників можуть трохи відрізнятися, тому будьте уважні.
Найкраще лікування захворювання - це його профілактика. Будьте уважні та здорові!
Слідкуйте за нами в Instagram - @livinghealthua