11 Січень 2020
Вальгусна деформація великого пальця - одне із найпоширеніший захворювань стопи, що зустрічається частіше у жінок у віці після 30 років. На жаль, це патологія з кожним роком "молодшає", так як люди носять взуття з неприродніми вигинами, такі як, балетки, шльопанці, кеди, туфлі на високих підборах і тому подібне. В такому взутті відбувається неправильний розподіл ваги тіла на стопи. В основі захворювання лежить зміщення голівки першої плюсної кістки в плюсно-фаланговому суглобі.
Причини вальгусної деформації:
Вальгусна деформація стопи (Нallux Valgus) – патологія, що проявляється у вигляді деформації великого пальця: зміщується голівка першої плюсної кістки і розвивається запалення суглобів. Згодом, це призводить до утворення остеофітів (відростків, “кісточок”, “шишок”, “гульок”), викривлюється плюсне-фаланговий суглоб першого пальця стопи і деформуються решта пальців. Крім косметологічного дефекту, вальгусні деформації першого (великого) пальця провокують патологічні явища в зв'язках, сухожиллях стопи, кістках і суглобах, що є причиною хронічного болю у стопі. Крім косметологічного дефекту, вальгусна деформація першого пальця провокує патологічні явища в зв'язках, сухожиллях стопи, кістках і суглобах, що є причиною хронічного болю у стопі. Якщо вчасно не вжити заходів, відбувається поступове зміщення великого пальця всередину стопи та накладання один на одного наступних пальців. Таким чином, стопа набуває викривлений вигляд, при якому складно підібрати взуття. Болючий суглоб не дає спокою ні при ходьбі, ні у стані спокою.
Перші симптоми вальгусної деформації великого пальця - це привід для термінового звернення за допомогою до лікарів. Сучасна медицина здатна, на ранніх стадіях, значно поліпшити стан стопи і загальмувати процес деформації.
Після обстеження, як правило, лікар пропонує консервативне лікування. Основне завдання терапії - зняття тиску з проблемного суглоба. Для цього рекомендується:
Всі коригуючі протектори поділяються на денні та нічні.
денні, як правило, виготовляються з гелевого матеріалу, що дозволяє використовувати будь-яке взуття, попереджаючи прогресування деформацій. Типовий зразок такого є GB-03;
нічні, рекомендовано використовувати у час, коли на м’язи ніг відсутнє навантаження. Такі фіксатори максимально ефективні, оскільки під час їх фіксації немає спротиву та впливу зовнішніх чинників. До того ж, конструкція ортезу не дає можливості одягати його у взуття. Наприклад, з таким призначенням добре справляється HV-31.
Також, лікувальному ефекту сприятимуть:
1. Ляжте на підлогу, на спину. Робимо просту і достатньо поширену вправу – "велосипед". Імітуючи їзду на велосипеді, відводьте носок стопи вперед, коли нога рухається від себе, і, відповідно, тягніть носок назад, коли нога рухається навпаки.
2. Положення сидячи на підлозі. Обпертися руками до підлоги позаду себе, ноги витягнуті. Тепер почергово потрібно згинати і розгинати обидві ноги у гомілковостопних суглобах.
3. Вихідне положення те саме. Активно розводьте пальці на ногах, як тільки можна ширше в сторони! Затримайтеся у такому положення на кілька секунд і поверніть пальці у вихідне положення.
4. Вихідне положення те саме, з упором рук на підлогу. Стискайте пальці стоп і «розпускайте» їх в сторони, як у попередній вправі.
5. Вихідне положення – сидячи на стільці. Потрібно просувати стопи, користуючись при цьому тільки пальцями. «Гусеничка» вперед і назад.
6. Вихідне положення – сидячи на стільці. Затисніть олівець або ручку між першим та другим пальцем ноги. Тепер зробіть колові рухи ним зліва направо, а потім у зворотному напрямку. Можна малювати у повітрі круги, фігури, все, що вам заманеться.
7. Вихідне положення – стоячи. Підніміть руки догори, походіть на носках, п'ятах, внутрішній (якщо «кісточки» не сильно виражені), зовнішній стороні стопи.
8. Цю вправу можна виконувати і сидячи на стільці, і на підлозі - як вам зручніше. Витягніть прямі ноги. Тягніть на себе до упору спочатку стопу, а потім великий палець, відчуваючи суглоб. Потім відтягніть стопи від себе на скільки зможете, згинайте пальці, роблячи акцент на великому.
Всі вправи повторювати по 8-10 разів.
Якщо ви звернулися до лікаря на пізніх стадіях захворювання, при значному викривленні першого пальця, а застосування устілок та допоміжних засобів не допомагають усунути тривалий біль, лікар ортопед-травматолог може запропонувати оперативне вирішення даної проблеми.
Операція по корекції деформації першого пальця стопи, полягає у створенні штучного перелому з виведенням правильної осі першого пальця, з подальшою фіксацією цього перелому у необхідному, рівному положенні мікро пластиною або спицями. Подальший період (зрощення перелому) триває від 4 до 6 тижнів, за умови, що людина пересувається на милицях без навантаження на оперовану стопу, або ж у спеціальній пов’язці ”каблук”, що дозволяє наступати стопою з опорою на п’яту, як ось, наприклад, це післяопераційне взуття СР-02. По завершенні реабілітаційного періоду, людина повертається до повноцінного життя. Саме таке випробування чекає на тих, хто не слідкує за здоров’ям стоп та не своєчасно звертається до спеціалістів.
Варто пам’ятати, що після операції все одно потрібно застосовувати ортопедичні устілки та вибирати “правильне” взуття, для уникнення повторної деформації.Тому бережіть себе, будьте здорові!
/// Слідкуйте за нами в Instagram - @livinghealthua