11 Січень 2020
Мабуть кожен в своєму житті зустрічався з проявами травматизму в тій чи іншій мірі, і часто задавався питанням іммобілізації (знерухомлення кінцівки, суглобів) згадуючи скільки неприємностей несе цей метод. Протягом століть матеріалом вибору для іммобілізації був гіпс.
Звичайно, цей матеріал має ряд переваг, необхідних для лікування хворих. Гіпс недорогий матеріал, при контакті з водою гіпс стає дуже пластичний, що дозволяє надавати необхідну форму пов'язці. Гіпсова пов'язка вельми проста у виготовленні. Але поряд з багатьма позитивними якостями, гіпсова іммобілізація має ряд істотних недоліків. Перш за все для того, щоб пов'язка мала достатню міцність потрібно накласти багато шарів. Через це пов'язка часто стає товстою і важкою. З такою пов'язкою важко пересуватися і, навіть, обслуговувати себе. У наш динамічний час. Коли для багатьох людей на рахунку буквально кожна хвилина, травма, стає необхідністю носіння гіпсу, що робить цей період справжньою трагедією. Адже з товстою і важкою пов'язкою важко буває дійти до кухні та туалету, а не те щоб до місця роботи.
Друга, але не менш важлива проблема, пов'язана з високою гігроскопічністю гіпсу(здатністю поглинати воду). Гіпс легко вбирає і довго утримує вологу, через що втрачає свою твердість і жорсткість. Якщо випадково під воду попала пов'язка, вона розмокає та розпадається, втрачає свій лікувальний сенс. І з нею можна зробити тільки одне - викинути. Звідси виникає проблема гігієни.
З гіпсовою пов'язкою досить важко дотримуватися елементарних гігієнічних принципів. Важко навіть вмитися. Прийняти душ можливо тільки частинами, ретельно укутуючи пошкоджену кінцівку в поліетилен. Про приємну, розслаблюючу ванну на час лікування доведеться забути... У цей час під пов'язкою накопичується відмерлий, злущений епітелій, шкіра під пов'язкою потіє і, навіть, часом виникає неприємний запах. Ті, хто був змушений носити гіпсову пов'язку, точно пам'ятають, який непривабливий вигляд має кінцівку відразу після зняття гіпсу.
Гіпс матеріал, який після висихання кришиться і забруднює одяг та постільну білизну. У ліжку зустрічаються гіпсові крихти, а саме ліжко має неохайний вигляд.
При тривалому носінні іммобілізуючої пов'язки, нерідко, виникає потреба в періодичних змінах пов'язки.
Щодо Scotchcast
Цих недоліків позбавлений синтетичний матеріали Скотчкаст. Полімерний іммобілізуючий бинт - сучасний гіпс Скотчкаст (Scotchcast) може повністю замінити гіпсову пов'язку при лікуванні переломів, вивихів, розтягнень. Поєднання надзвичайної міцності Скотчкасту і легкості матеріалу (в 4-5 разів легше гіпсу) робить його використання значно комфортнішим. Матеріал нетоксичний і не викликає алергічних реакцій. Пропускає випаровування з боку шкіри і кисень із зовнішнього боку, тобто ("дихає"), що перешкоджає виникненню свербіння і мацерації. Пов'язка з матеріалу Scotchcast не боїться вологи, тому пацієнт може приймати душ повноцінно.
Згадаємо про наслідки тривалої, жорсткої іммобілізації при лікуванні переломів.
Одна з найбільш унікальних властивостей скелетно-м'язової системи - це можливість "адаптуватися" до різних ситуацій. Функціональне навантаження сприяє збільшенню маси і сили. Відсутність навантаження веде до атрофії і слабкості. Результатом жорсткої іммобілізації на тривалий період стали:
- м'язова атрофія;
- тугорухливість суглобів;
- демінералізація кісткової маси;
- ослаблення зв'язок і сухожиль;
- порушення кровообігу.
Таким чином, наслідком тривалої іммобілізації є сукупність атрофічних процесів кісткової і м'язової тканини - "хвороба Переломів". Для цього, щоб звести ці ускладнення до мінімуму, доцільно використовувати комбінацію двох матеріалів: жорсткого Скотчкаст / Scotchсast і напівтвердого Cофткаст / Softcast
На кінцівку необхідно в обов'язковому порядку одягнути спеціальну панчоху (стокінг нет, stocking-net) - якщо цього не зробити, скотчкаст можна буде зняти разом зі шкірою. При тривалому носінні такої пов'язки поверх панчохи намотується спеціальна рулонна вата, тільки потім накладається скотчкаст. Процесом накладання має займатися досвідчений, кваліфікований лікар (ортопед-травматолог).
- Матеріал при висиханні стає досить міцним, тому слід задуматися над тим, як ви його будете знімати, щоб виконати таку операцію, використовують віброніж - такий інструмент дозволяє легко розсікти затверділий синтетичний бинт, не пошкодивши при цьому шкіру.
- Обов'язково необхідно врахувати і появу набряку пошкодженої кінцівки. Оскільки набряк може розвинутися через деякий час після травми і скотчкаст може перетиснути судини.
- Сам скотчкаст НЕ розмокає, але наявність підкладки з вати і бинта робить складним прийняття водних процедур. Навряд чи вам вдасться повністю висушити ці матеріали навіть за допомогою фена, тому після зняття скотчкаста часто у купальників виявляються попрілості (мацерації) і пролежні.
Враховуючи всі недоліки та переваги, лікарі віддають перевагу сучасним пов’язкам, адже вони дають можливість провести іммобілізацію функціонально, що відображається на швидкому поверненню до повсякденного життя. Українські ціни на Скотчкаст починаються від 150 грн, що робить даний вид пов'язок доступним.
Нетравмуйтесь, будьте обережні!