11 Січень 2020
Близько 50% вивихів, припадає саме на плечовий суглоб. Це пояснюється тим, що цілих три площини забезпечують рух плеча, що призводить до високої нестабільності даного суглоба. Під вивихом плеча, мають на увазі критичну ситуацію, при якій пошкоджується контакт компонентів суглоба (голівки плечової кістки та суглобової западини лопатки).
Отримавши вивих плечового суглоба, лікування в домашніх умовах є небезпечним. Тому отримавши таку травму, після надання долікарської допомоги, варто звернутися до лікаря-травматолога.
Вивихи плеча найчастіше зустрічаються у професійних спортсменів: волейболістів, тенісистів, плавців. Проте у людей, робота яких пов’язана з активними, інтенсивними рухами, є великий ризик зустрітися з такою проблемою. Отримати таку травму в повсякденному житті не складно, найбільш поширеними є наступні причини:
- падіння, при якому людина мимоволі виставляє руки для опори;
- при високо амплітудних обертальних рухах кінцівкою;
- внаслідок прямого удару в ділянку плечового суглоба;
- при перерозтягненнях верхньої кінцівки.
Набуті вивихи бувають:
І - Травматичного характеру (ускладнений та неускладнений вивих)
ІІ - Не травматичного характеру.
Симптоми вивиху плеча мають яскраво виражений характер. Відразу відмічається інтенсивний біль в ділянці плечового суглобу, відчуття пружного опору при пасивних рухах у кінцівці, спостерігається западання, що свідчить про зміщення голівки плечової кістки по відношенню до суглобової поверхні.
Симптомами вивиху плеча є так само:
- передпліччя злегка опускається вниз, від чого голова нахиляється в бік пошкодженої руки. Як результат, відбувається поява асиметричності по відношенню до хребта;
- можливе порушення чутливості в області постраждалої зони;
- рухи травмованою кінцівкою мають обмежений характер;
- можливе слабке пульсування на променевій артерії;
- присутність синця під травмованою зоною;
- наявність набряклості.
Лікування повинно здійснюватися під чітким контролем спеціалізованих лікарів, які знають, як лікувати вивих плечового суглоба. При наданні екстреної допомоги пораненому, зусилля спрямовують на зменшення болю та усунення можливого ризику появи ускладнень. Рекомендується використовувати наступний алгоритм:
- заспокоїти пострастраждалого, надати постраждалій кінцівці найбільш комфортне положення, обмежити рухи, щоб зменшити больові відчуття;
- зафіксувати верхню кінцівку косинковою пов’язкою так, щоб центр пов’язки зміг зайти за ліктьовий суглоб, а краї пов’язки заводять за шию і перев’язують для того щоб зафіксувати ліктьовий суглоб у зігнутому положенні, що зменшить біль;
- при необхідності, прийняти таблетку знеболюючого препарату;
- прикласти компрес із льоду до плечового суглоба на 15 хв, що сприятиме зменшенню набряку;
- не виконувати спроб самостійного вправлення вивиху (можуть бути пошкоджені кісткові, нервові, судинні структури), звернутися за допомогою до місцевого травмпункту.
Для підтвердження вивиху після огляду спеціалістом, проводиться рентгенографічне дослідження (Ro-графія).
Підтверджений вивих, якщо немає додаткових пошкоджень, потребує консервативного лікування, а саме вправлення вивиху, який виконує лікар-спеціаліст, після попереднього знеболення. Вправлений вивих підтверджується контрольним рентгенівським знімком. Подальше лікування включає в себе: фіксацію плечового суглоба бандажем-пов’язкою (косинкою, як ось ця), приймання протизапальних знеболюючих препаратів, використання холодних компресів для зменшення набряків.
На жаль, консервативне лікування не завжди дає позитивні результати. Тоді лікар вправляє вивих плеча за допомогою операції. На першому етапі розкривається суглоб, здійснюється відкрите вправлення вивиху.
Методику відновлення рухів у суглобі, визначає та проводить лікар-травматолог. Закріплення результату лікування та попередження повторного вивиху, стає завданням самого постраждалого.
Перший етап реабілітації триває 7 днів після того, як потерпілому вправили плече. Він передбачає виконання таких дій:
Наступний етап починається на другому тижні і триває 14 днів. Він включає в себе:
Третій етап є заключним і починається з третього тижня. Він включає в себе:
Варто пам’ятати, що більшість первинних вивихів переходять у звичні через постійні фізичні активності без застосування додаткових підтримуючих бандажів, що унеможливлюють повторний вивих. Особливо це стосується спортсменів та осіб, які фізично важко працюють.
Бережіть себе та будьте самовідповідальні!
/// Слідкуйте за нами в Instagram - @livinghealthua