Сьогоднішня статистика хворих на COVID-19 говорить про те, що пандемія далеко не на фінішній прямій. Щоденно кількість хворих збільшується, а їх перебіг проходить складніше.
Життя в умовах пандемії змінило нас, змусило внести корективи у побутові звички та ознайомитися з роботою нових медичних пристроїв, таких як інфрачервоні термометри, бактерицидні лампи та пульсоксиметри. Якщо про ультрафіолетові лампи та термометри ми точно чули, то вимірювач рівню кисню в крові для здорової людини – це точно новинка.
При підозрі на захворювання Covid-19 перше, що пацієнту рекомендовано - контролювати рівень сатурації, тобто рівень кисню в крові. В нормі цей показник має бути не менший ніж 94%. Навіщо це потрібно? Оскільки вірус вражає легеневу тканину, порушується процес переходу кисню з повітря в кров, відповідно рівень сатурації поступово знижується. Для прикладу, на початку хвороби можливе мінімальне ураження легень, яке не проявляється зниженням рівня кисню в крові. Проте, коли перебіг захворювання ускладнюється розвитком пневмонії сатурація починає стрімко знижуватися. Тож, саме для попередження тяжких ускладнень застосовується пульсоксиметр.
Хибна думка, що пульсоксиметр можна замінити іншими сучасними пристроями, наприклад, смарт годинниками. Оскільки, після дослідження їхньої результативності різними виданнями (наприклад, Washington post, NYT та інші) було доведено, що такі пристрої дають не точні дані, адже, на їх результат впливає велика кількість факторів. Для прикладу, на офіційному сайті Apple виробник зазначає, що функція "вимірювання сатурації" Аpple watch, не призначена для використання з медичною метою, включаючи самодіагностику або для консультацій з лікарем, і може використовуватися тільки для контролю загального самопочуття та фізичного стану. З особистого досвіду, ми переконалися, що різниця між пульсоксиметром Beurer PO та Аpple watch колосальна, тому ми б не рекомендували використання не медичних пристроїв під час хвороби.
Як працює пульсоксиметр, принцип роботи
- Зафіксувавши прилад на пальці, вбудований датчик з світлодіодними променями (інфрачервоним та червоним) проходить через тканини і кров людини. На протилежному кінці датчика є чутливий елемент, що вловлює випромінюване світло.
- Залежно від того, наскільки кров насичена киснем, визначається інтенсивність поглинання світлових хвиль. Завдяки визначенню зміни кольору, обчислювальний механізм, що інтегрований у пристрій, визначає наскільки кров насичена киснем.
Сьогодні, придбати такий пристрій досить просто, існує безліч моделей. Всі вони відрізняються за розмірами, можливостями дисплею, додатковими функціями, якістю матеріалів, а відповідно і за вартістю.
Як вибрати пульсоксиметр та на що варто звернути увагу під час придбання
- Рекомендуємо купувати пульсоксиметр у спеціалізованих магазинах, які мають сертифікати на продукцію та беруть на себе гарантійні зобов’язання.
- Якість матеріалів, те як зібраний прилад. У такому випадку, навіть якщо пульсоксиметр упаде, він не перетвориться на купу пластикових елементів. Одним з таких є пульсоксиметр від німецького виробника Beurer. Ось варіант, який ми з впевненістю можемо рекомендувати.
- Точність вимірювань. У будь-якому випадку, перед придбанням варто перевірити пристрій. Різниця між показниками дешевого та дороговартісного пульсоксиметра може відрізнятися на 1-2 одиниці, що не є критично. Оскільки важливо спостерігати динаміку.
- Швидкість вимірювання. Ідеальний варіант – 30-60 секунд.
- Чутливість. Пристрій, що має високий рівень чутливості більш точний, навіть при слабкому руху пальця показники змінюються (під час вимірювання, краще не змінювати положення пальця). Приклад такого пульсоксиметра можна знайти ТУТ.
- Комфорт використання. Вимірювач кисню в крові не має перетискати палець.
- Дисплей, його розміри та можливості. У деяких моделях є функція вертикального/горизонтального показу результатів. У інших, результати показують у максимальному розмірі, що дуже важливо для старших осіб. Типовий зразок такого є пульсоксиметр від італійської компанії OSD.
- Простота використання.
- Комплектація. Виробники можуть комплектувати виріб елементами живлення, ремінцями на руку/шию, чохлами для зберігання.
- Функція автоматичного вимкнення. Дана можливість береже заряд батарейок.
- Додаткові функції. Можливість зберігання даних, синхронізація даних на комп’ютер/телефон, графічне відображення результатів, захист від перенапруги та інші.
Придбавши пристрій для вимірювання кисню в крові важливо правильно їм користуватися. Оскільки, від дотримання інструкції користування залежить точність вимірювання.
Як користуватися пульсоксиметром
- Потрібно впевнитися, що заряд батарейок високий. При постійному використанні виробу, змінювати елементи живлення варто кожні 2-4 місяці, період використання залежить від їх якості.
- Увімкнути апарат для вимірювання сатурації, зачекавши 30-60 секунд для завантаження (даний показник залежить від моделі).
- Зручно сісти, руки мають бути на рівні серця, а під час вимірювання потрібно намагатися не рухатися.
- Зафіксуйте пристрій на пальці та зачекайте час зазначений у інструкції використання пристрою.
- Побачивши результат, можна вимикати пульсоксиметр.
- Покладіть виріб у сухе місце подалі від прямих сонячних променів та нагрівальних пристроїв.
Існує низка факторів, що впливають на визначення рівня сатурації
- Низький тиск.
- Холодні руки. Тому перед вимірюванням краще нагріти руки.
- Нанесений лак на нігті, особливо, якщо це темні кольори.
- Низький рівень зарядженості елементів живлення (батарейок).
- Опіки та інші пошкодження шкіри.
- Отруєння чадним газом, хімічними парами.
- Вимірювання проводиться під яскравим світлом (лампи, сонце).
- Прийом ліків, що впливають на кровообіг.
- Невідповідність приладу до розмірів пальця.
Незважаючи на те, що більшість людей планети дізналися про пульсоксиметр під час пандемії Covid-19, пристрій давно використовується при:
- захворюваннях серцево-судинної системи;
- неонтологічні порушення у недоношених дітей;
- проблеми зі сном, неврологічні зміни;
- патології легенів, дихальної системи в цілому (астма, хронічний бронхіт, туберкульоз та інше);
- активному спортивному навантаженні;
- під час анестезії контролюється стан пацієнта;
- онкологічні захворювання.
Сподіваємося, наша стаття була корисна для Вас. Якщо Ви нині маєте потребу придбати пульсоксиметр, перегляньте нашу категорію «Пульсоксиметри», впевнені на нашому сайті Ви знайдете надійного помічника.
Дотримуйтеся дистанції, використовуйте маски, мийте руки та користуйтеся антисептичними засобами.
Бажаємо міцного здоров’я!!! :)