03 Лютий 2020
Пахова грижа виникає, коли м'які тканини виступають через ослаблені або пошкоджені ділянки нижніх м’язів живота, часто в межах або поблизу області паху. Будь у кого може виникнути пахова грижа, проте у чоловіків це трапляється частіше ніж у жінок, хоча, може бути навіть пахова грижа у дітей.
Якщо поставили діагноз пахова грижа, що робити?
Загалом, єдиний метод, що на 100% усуває проблему пахової грижі – це хірургічне втручання. Під час цієї процедури хірург штовхає м’які тканини назад і зашиваючи черевну порожнину він, водночас, підсилює її в місці, в якому була пахова грижа. Не зважаючи на те, що хірургічне втручання може викликати незначні побічні ефекти, більшість пацієнтів мають позитивні результати та повністю вирішують проблему пахової грижі.
Хірургічне втручання не завжди є необхідним, або можливим з причини поважного віку, або інших тяжких захворювань тощо. При житті з паховою грижою найбільшою небезпекою пахових гриж є їх защемлення, що може спровокувати перитоніт і змертвіння ділянки кишківника. А це вже смертельно небезпечно.
Щоб попередити такий сценарій, а також для більш швидкого проходження періоду реабілітації після пахової грижі (про це нижче) та попередження рецидиву, необхідно використовувати спеціальний бандаж. Проти грижевий бандаж за допомогою спеціальних кріплень та кишень, в які вкладаються пелоти, створює додаткову підтримку зони пахової грижі і не дозволяє їх збільшуватися. Типові універсальні варіанти бандажів досить не дорогі, як наприклад Універсальний 351 чи Універсальний ГР 3С та ГР 3П
До речі, навіть в доопераційний період, якщо з якоїсь причини Вам потрібно почекати з хірургічним втручанням - бандаж протигрижовий дає можливість призупинити загострення проблеми пахової грижі, попередити її ущемлення, а після операції пахової грижі значно прискорить реабілітацію.
Що викликає пахову грижу?
Для того щоб діагностувати пахову грижу, лікарі проводять медогляд. Причина не завжди відома, проте грижі можуть бути результатом наявності слабких місць в стінках черевної порожнини. Такі слабкі ділянки можуть бути присутні вже при народження або набуті протягом життя.
Ось деякі фактори, що можуть спричинити виникнення пахової грижі:
Пахові грижі можуть бути як в дорослих так і в дітей. Чоловіки більш схильні до утворення у них пахової грижі. Люди, що вже мали пахову грижу знаходяться в групі підвищеного ризику до утворення ще однієї. Наступна пахова грижа, зазвичай, утворюється з протилежної сторони. Тому, якщо у є вже ця проблема, варто перестрахуватися і користуватися надалі при фізичних навантаженнях двостороннім паховим бандажем.
Які симптоми пахової грижі?
Симптоми пахової грижі включають видиму опуклість в області паху і надмірний тиск та ниючу біль, особливо при піднятті чогось важкого, нагинанні або кашлі. Ці симптоми зазвичай спадають під час відпочинку. У чоловіків також можуть бути набряки навколо яєчок.
Іноді, лежачи на спині, можна обережно витиснути грижу назад. Якщо грижа мала то вище перелічені симптоми можуть бути і непомітні.
Зверніться до лікаря, якщо ви підозрюєте, що у вас може бути пахова грижа.
Чи потрібно операційне втручання для лікування пахової грижі?
Негайна операція не завжди рекомендується, якщо грижа не викликає проблеми. Тим не менш, важливо відзначити, що більшість гриж самі собою не гоються. Також, з часом, вони мають тенденцію до збільшення.
Більшість людей не скаржаться на біль від опуклості, що спричинена грижею. Проте кашель, піднімання чогось важкого чи нагинання викликає біль та дискомфорт. Ваш лікар може запропонувати хірургічне втручання, якщо:
Грижа може стати дуже небезпечною, якщо ваш кишечник перекрутиться чи затиснеться. В такому випадку, у вас може бути наступні симптоми:
Якщо у вас є які-небудь із цих симптомів, негайно зверніться до лікаря. Такий стан небезпечний для життя і вимагає термінової операції.
Чим ви ризикуєте у випадку операції?
Загальні ризики пов’язані з операцією:
При лікування пахової грижі операційним методом, можливі наступні ризики:
Як підготуватися до операції на паховій грижі?
При зустрічі з вашим лікарем перед операцією, принесіть список всіх ліків, що ви приймаєте. Запитайте, які ліки ви повинні перестати приймати перед операцією. Зазвичай, це такі препарати, які запобігають згущенню крові, наприклад аспірин. Також важливо сказати лікарю, що ви вагітні чи можете бути вагітною.
Попросіть вашого лікаря надати вам інструкцій які ви маєте слідувати перед операцією. Ймовірно, вам буде потрібно припинити їсти або пити ввечері перед процедурою операції. Вам також потрібно буде подумати про те, щоб хтось вас відвіз додому після операції.
Яка проходить операція на пахові грижі?
Традиційна хірургія або хірургія з використанням лапароскопа (тонка трубка з підсвідкою та камерою на кінці), зазвичай використовується для таких операцій.
Відкрита хірургія
При загальній анестезії ви будете спати, проте ваш хірург може також вирішити використовувати місцеву анестезію, якщо грижа мала. В цьому випадку ви не будете спати, проте болі відчувати не будете.
Хірург зробить надріз, знайде грижу, і відокремить її від навколишніх тканин. Потім він обережно буде штовхати грижу та інші тканини, що прорвалися назовні, назад до вашого живота.
Завершено все буде швами, що повинні додатково підсилити місце попереднього розриву черевної порожнини. Іноді хірург може приєднати спеціальну сіточку для додаткового зміцнення черевної тканини. Це зменшить ризик повторної появи грижі.
Лапароскопія
Лапароскопія є ефективною коли грижа невелика і легкодоступна. Цей метод залишає менші шрами, ніж звичайна операції, а відновлення після такої операції відбувається швидше. Ваш хірург буде використовувати лапароскоп і мініатюрні інструменти.
Як відновитися після пахової грижі?
Реабілітація після пахової грижі, це надзвичайно відповідальний етап лікування.
Скоріше за все, Ваш лікар рекомендуватиме вам встати приблизно через годину після операції. Чоловіки іноді зазнають труднощів при сечовипусканні протягом декількох годин після операції, але катетер може допомогти. Катетер це трубка, яка відводить сечу прямо із сечового міхура. Така операція часто є амбулаторної процедурою. Однак, якщо є ускладнення, то Вам можливо доведеться залишитися в лікарні на деякий час.
Якщо робити операцію традиційною хірургією, то процес реабілітації може зайняти до 6 тижнів. З лапароскопією, ви зможете повернутися до свого повсякденного життя через декілька днів.
При будь-якому варіанті операції носіння поясу для пахової грижі прискорить процес загоєння, а також зменшить тиск на стінки в зоні пахового каналу за рахунок вставок (пелотів) протигрижового бандажа. Вам не потрібно буде страхуватися при чханні та кашлі прикладанням долоні до проблемної зони. Бандаж створюватиме Вам відчуття захищеності та страховки і дозволить вести звичний спосіб життя.
Бандажі бувають односторонніми (правосторонні/лівосторонні), або двосторонніми (універсальні) і підбираються в залежності від того, з якої сторони виявлена проблема. При підборі бандажа варто зрозуміти як надовго він буде потрібний. Від цього залежить:
Якщо доопераційний період короткий можна зупинитися на односторонньому бандажі за цим посиланням. Вони виготовляються переважно з дещо тонших та легших тканин, і як наслідок коштують дешевше.
Якщо операція в довгостроковому періоді, або вона не планується, чи неможлива з різних причин, потрібно підійти до вибору бандажу більш вимогливо і, можливо, звернути увагу на двосторонні протигрижові бандажі, такі як Універсальний 351 чи Універсальний ГР 3С та ГР 3П. З власного багаторічного досвіду роботи з даним видом продукції можемо відмітити, що двосторонні (універсальні) протигрижові бандажі мають, зазвичай, щільнішу структуру, виготовляються з натурального матеріалу, мають потужнішу систему застібок, чітко фіксують зону пахової грижі. Двосторонній притигрижовий пояс не перекручується і не висмикується при виконанні роботи та активного відпочинку. Вартість виробу дещо більша , але і строк використання теж.
/// Слідкуйте за нами в Instagram - @livinghealthua