11 Січень 2020
Перелом кістки ключиці відноситься до числа найпоширеніших травм, часто зустрічаються серед пацієнтів в підлітковому і літньому віці. Перелом ключиці в більшості випадків успішно зростається і не призводить до патологічних відхилень в організмі.
Ключиця відноситься до трубчастих кісток, яка з’єднує лопатку з грудною кліткою. Ця маленька кісточка схожа на старовинний S-подібний ключ, від цього і назва. Вона легко прощупується при натисканні в ділянці надпліччя. Кісточка здійснює функцію контролю плечового суглоба (допомагає фіксувати його) і бере на себе частину фізичних навантажень, які виконує верхня кінцівка.
Переломи ключиці можуть мати травматичний (більше половини всіх випадків) і патологічний характер.
Патологічна деградація кісткових тканин може бути викликана:
Травматичні переломи зумовлені сильним зовнішнім впливом на кістку. Це може бути удар в ділянку плеча чи надпліччя або при падінні на верхню кінцівку, в результаті якого навантаження на себе прийняла ключиця.
За ступенем взаємодії з м'якими тканинами, переломи бувають:
Переломи ключиці несуть небезпеку для життя людини. Кісткові фрагменти, які утворились внаслідок перелому, можуть пошкодити важливі нервово-судинні структури (підключичний судинно-нервовий пучок), що може призвести до значної крововтрати, втрати чутливості та рухів у всій верхній кінцівці. Іноді, уламки ключиці можу перфорувати грудну порожнину та призвести до пневмотораксу. Переломи ключиці завжди мають лікуватися під контролем лікаря-травматолога.
Симптоми перелому ключиці достатньо виражені і потерпілому легко визначити в себе пошкодження.
Слід звернути увагу на наступні ознаки:
При підозрі на травматичне ушкодження ключиці хворому призначається рентгенографія верхнього відділу грудної клітини, а також візуальна діагностика. Якщо можлива патологічна деформація кістки, перелік необхідних аналізів збільшується, а пацієнту доведеться пройти обстеження і здати загальний аналіз крові, сечі, венозну кров і матеріал для біопсії (частина тканин ключиці).
Перша допомога повинна бути надана дуже коректно і обережно, щоб не виникло пошкодження найближчих систем, тканин і органів. Щоб запобігти можливі наслідки перелому ключиці необхідно відразу ж після отримання травми додати кінцівки статичне положення, яке виключити ймовірність руху уламків.
Сучасними і простими варіантами фіксації є накладання вже готової пов’язки. Така пов’язка фіксує кінцівку за лічені секунди. Переглянути нашу добірку пов’язок можна тут.
Не менш важливим є правильне транспортування людини. Хворому найкомфортніше буде перебувати в напівсидячому чи сидячому положенні, при цьому бажано не спиратися на бік пошкодженої кістки. При відсутності знеболюючих, можна використовувати холодні компреси на ділянку надпліччя. Транспортувати хворого потрібно до місцевого травмпункту, де йому нададуть кваліфіковану допомогу.
Категорично забороняється:
Лікування призначається в залежності від складності перелому і можу бути хірургічне або консервативне.
Успішність консервативного лікування, переломів без зміщення, залежить від багатьох факторів: ступеня тяжкості перелома, обсягу пошкодження, професіоналізму лікаря та віку пацієнта. Обов’язковою умовою при даному лікуванні є використання однієї з фіксуючих пов’язок , які іммобілізують весь плечовий пояс. Така пов’язка може бути гіпсова, або сучасний більш зручний варіант - бандаж. Залежно від особливостей перелому ключиці, використовують такі варіанти пов’язок (бандажів):
кільця Дельбе, застосовуються для обмеження рухливості ключиць, може застосовуватися при переломах зі зміщенням. Ось різні варіанти, які ми рекомендуємо
пов’язки Дезо, використовують після хірургічного лікування, як аналог гіпсових пов’язок при переломах без зміщення. Пропонуємо переглянути нашу популярну модель
косинкові бандажі, рекомендовано використовувати при переломах, що не викликають ускладнень, також, у період відновлення після травматизації. Тут Ви можете переглянути наш асортимент
Термін перебування у фіксуючій пов’язці до зрощення перелому ключиці складає - 4-6 тижнів, в цей період використовують знеболюючі при потребі. Травмований лікується амбулаторно. Після контрольної рентгенограми і підтвердження зрощення перелому, пов’язка знімається. Після проходження курсу реабілітації людина може повернутися до звичайного способу життя.
У випадку перелому ключиці зі зміщенням, який загрожує здоров’ю та життю людини, рекомендується хірургічне втручання. Травмований може потребувати стаціонарного лікування. Суть хірургічного лікування полягає у відкритому співставленні уламків та їх фіксацію за допомогою спеціальни пластини та гвинтів. Період перебування у стаціонарі складає в середньому 7-10 днів. Період зрощення ключиці, при такому виді лікування - 4-6 тижнів. Після проходження курсу реабілітації людина може повернутися до звичайного режиму життя.
Реабілітаційний період включає в себе комплекс заходів, які допомагають відновити рухову активність, кровообіг і нервові імпульси в місці локалізації травми і всієї кінцівки в цілому.
Найголовнішим помічником для потерпілого після зняття гіпсу є помірна фізична активність і ЛФК (лікувальна фізкультура). Приблизний комплекс навантажень:
Перелом зростатиметься легко і без ускладнень, якщо хворий дотримується всіх рекомендації лікаря, збалансованого харчування і не навантажує травмовану кінцівку.
Самолікування та небажання звернутися до лікаря призводить до негативних наслідків:
Щоб переломи ключиці не принесли вам таких наслідків, потрібне правильне надання першої допомоги і негайне лікування.
Бережіть своє здоров’я і будьте обережні.
/// Слідкуйте за нами в Instagram - @livinghealthua