10 Січень 2020
А чи знаєте ви, що різні частини нашого тіла старіють з різною швидкістю? Є і гарні новини: фізичні вправи уповільнюють цей процес.
Всім відомо про марафонця з серцем, як у 19-річного чи йогів – довгожителів. Чи це реально? Так, згідно з нещодавніми дослідженнями Каліфорнійського університету, різні частини тіла старіють з різною швидкістю. Наприклад, тканини молочних залоз у жінок, на 2 – 3 роки старші за інші частини тіла , а серце, навпаки, в середньому на 9 років молодше за інші органи. Хоча точна причина цьому ще невідома ( скоріш за все, вона криється в наших ДНК), є науково підтверджені способи зберегти тіло молодим. « З генетикою не посперечаєшся, проте наш спосіб життя здатний покращити її», – каже Томас Сторер, радник на Еквонексі, доктор, керівник лабораторії фізіології та жіночої лікарні в Бостоні.
Ось декілька порад для збереження молодості різних частин тіла за допомогою фізичних вправ.
1. Серце та легені
У професійних спортсменів з віком, серце старіє в два рази повільніше, ніж у однолітків – лежнів, – йдеться у дослідженні, опублікованому в «Журналі Прикладної Психології». В іншому дослідженні, в журналі « Циркуляція» наголошується, що 6 місяців виснажливих тренувань компенсують всі наслідки старіння у 50-річних чоловіків. « Необхідно залишатися активним та планувати час на відпочинок, для злагодженої роботи організму.», – каже Джастін Меджер,консультант Еквонікс, тренер – фізіолог , терапевт в Мілл Веллі, Каліфорнія. «На кожний один удар серця, потрібно ⅔ часу відновлення для наступного удару. Точно так , вашому організму необхідний час для адаптації до змін та стресів».
2. М’язи
Згідно даних Американського коледжу спортивної медицини, починаючи приблизно з 40 років, м’язи починають частково атрофуватися та втрачають еластичність , з 65 – 70 років цей процес пришвидшується. Але дослідження, опубліковане в журналі «Клінічної ендокринології та обміну речовин» показало, що можна уповільнити цей процес, постійно виконуючи кардіо – та силові вправи. Навіть в поважному віці починати не пізно.
3. Суглоби
Байдуже ставлення до суглобів в молодості може спричинити багато проблем у поважному віці. « Забили коліно під час бігу, сутулитесь на велосипеді чи неправильно виконуєте вправи в спортзалі – все це, згодом, може призвести до болів, артриту, та швидкого старіння суглобів, – каже Сторер, – Розрахуйте час на достатнє тренування та дотримуйтесь техніки виконання вправ, це убезпечить вас від можливих вікових ускладнень».
4. Груди
Згадані дослідження стосуються певних гормональних змін в тілі жінки. Проте існує ще одна причина швидкого обвисання грудей: втрата «зв’язки Купера», що проходить вздовж грудної клітини. « Якщо жінка зменшує фізичні навантаження, підйомну вагу, то швидкість зношення «зв’язки» буде пришвидшується», -каже Сторер. Тому необхідно здійснювати інтенсивний тренінг грудних м’язів і довгих м’язів спини.
5. Клітини
Кожна клітина, або хромосома, у вашому тілі містить теломер, або ділянку ДНК, що робить можливим ділення клітини. Кожен раз, коли клітина ділиться, теломери стають коротшими, і протягом довгого часу, коли вони отримують занадто мало поживних речовин, вони помирають. Таким чином, дослідники часто використовують довжину теломера , щоб оцінити біологічне старіння. Чим довші теломери в клітинах, тим більший у людини потенціал довголіття та здоров’я. В одному німецькому дослідженні порівнювали довжину середнього віку бігунів на довгі дистанції та людей з обмеженою фізичною активністю : теломери бігунів коротшали на 75% повільніше, що означає, що їх клітини були значно молодші ніж у їх гіпоактивних однолітків .
Як бачите, біг – майже панацея від старіння. Але, які б фізичні вправи ви не вибрали – це, безсумнівно, користь для організму. А найкраще, аби загальмувати старіння всіх частин тіла, поєднуйте та чергуйте фізичні заняття і не забувати про відпочинок.
Також читайте: Важка атлетика для збереження молодості
Слідкуйте за нами в Instagram - @livinghealthua