15 Ноябрь 2021
З приходом пандемії Covid-19 кисневі концентратори набули особливої популярності. Вони стали життєво необхідним обладнанням, що покликане лікувати уражені легені.
Кисневі концентратори – апарати, що добувають чистий кисень з навколишнього повітря, подаючи його до дихальних шляхів через маску або носову канюлю. Ці високотехнологічні пристрої мають доказову користь, навіть для цілком здорових людей, бо не секрет, що навколишня атмосфера має забруднене повітря через екологічні фактори. Здавна, з метою профілактики, призначають сеанси кисневої терапії, вживання кисневих коктейлів, що роблять за допомогою спеціальних коктейлерів. Як ось, наприклад, COC-1.
Кисневий апарат вбирає повітря з приміщення, в якому він знаходиться. Усередині концентратора повітря проходить через циліндри з цеолітом, який затримує молекули азоту, але пропускає молекули кисню. Таке собі «молекулярне сито». Після цього кисень потрапляє до ємності з дистильованою водою, де зволожується і потрапляє до дихальних шляхів пацієнта через маску або носові канюлі. Кисневий концентратор не потребує спеціального заповнення, для його повноцінної роботи потрібна лише електроенергія та дистильована вода, хоча і без неї можна користуватися. Дистильована вода використовується для того, щоб кисень не пересушував слизові оболонки пацієнта. Якщо зволоження дистильованою водою не вистачає, варто додатково проконсультуватися з лікарем щодо зволожуючих крапель для носа.
Залежно від локалізації застосування:
Залежно від рівня продуктивності:
Постачати кисень з кисневого концентратора можна через носову канюлю та маску. Об’єм кисню, що подається не змінюється. Вважається, що носові канюлі більш практичні, оскільки рот залишається вільним. Під час дихання киснем через носову канюлю можна прийняти ліки, поїсти, поговорити. Проте, 90% пацієнтів, що змушені користуватися кисневим концентратором мають нежить, захворювання, що перешкоджають носовому диханню, тож у такому випадку зручніша маска. Як правило, кисневі концентратори комплектуються лише носовими канюлями, тож варто одразу подбати про покупку маски. Ось наша добірка медичних масок.
До витратних матеріалів належать всі фільтри, які важливо змінювати, відповідно до частоти використання та рекомендацій виробника. Важливо, перед придбанням засобу переконатися у тому, що Ви можете без проблем купити фільтри. У іншому випадку, користувач зможе використовувати концентратор досить короткий термін, до того ж, не варто забувати про те, що засмічений фільтр може стати розплідником інфекцій. Зазвичай, стандартний «кисневий помічник» має такі фільтри:
Переглянути фільтри, які ми рекомендуємо можна ТУТ.
Продуктивність. Варто обирати відповідно до потреби. Про це варто порадитись з лікарем, адже він, знаючи стан пацієнта, може оцінити скільки літрів кисню на хвилину повинен виробляти пристрій. Зазвичай, всі концентратори малої продуктивності (від 1 до 5 л.) застосовуються з профілактичною метою; середньої (5-10 л.) – для лікування серйозних захворювань у домашніх умовах; великої (понад 10 л.) – це великі установки для медичних закладів.
Кількість користувачів. Найчастіше кисневі концентратори для дому розраховані на одного пацієнта, проте через хвороби, що передаються повітряно-крапельним шляхом, ймовірність захворіти декільком членам сім’ї дуже висока. З метою лікування двох пацієнтів одночасно були виготовлені спеціальні апарати з двома виходами для кисню та двома зволожувачами. Прикладом такої моделі є прилад OLV-10.
Термін експлуатації. Ресурс роботи визначається загальною кількістю годин безперервної роботи від першого включення до першого технічного обслуговування. Більшість приладів у середньому мають ресурс 25 000 – 50000 годин роботи (5-10 років).
Безпека. Основний аргумент у високому рівні безпеки – наявність сертифікату PЄ, TUV, ISO. Концентратори кисневі медичні - високотехнологічні прилади, що повинні бути зареєстровані в Україні й мати відповідне свідоцтво та документи про відповідність продукції європейським стандартам якості. Перед тим, як видати необхідні документи, техніку тестують на ефективність, безпеку. Якщо ж відповідні документи відсутні, це говорить про те, що концентратор «сірий», тобто завезений нелегальним шляхом. До того ж, у таких умовах, говорити про гарантійні зобов’язання не доводиться. Досить відомими торговельними марками в Україні є OSD та Invacare. Наприклад, бюджетним представником німецького виробника є модель Perfect 02V. Дана модель перевірена часом та ефективністю, має ряд додаткових функцій та міцний корпус.
Рівень шуму. Цей параметр залежить від потужності апарату. Оскільки концентратор завжди знаходиться біля пацієнта, виробники додатково встановлюють шумоізолюючі елементи. Варто знати, що чим менший рівень шуму, тим вища ціна.
Виробник. У зв’язку з пандемією, на українському ринку з’явилися нові види кисневих концентраторів від всесвітньо відомих виробників (наприклад Invacare), також, розширився асортимент концентраторів з країн Європейського союзу, Китаю, Туреччини, США. Звичайно, краще віддавати перевагу відомим виробникам, оскільки вони перевірені роками, мають достатній досвід та офіційні представництва в Україні. Купуючи у виробників, які ще не зарекомендували себе, це завжди свідомий ризик, оскільки ніхто не знає, як виробник буде виконувати гарантійні зобов’язання та чи може користувач у будь-який момент безперешкодно купити комплектуючі. Тому, варто особливо ретельно ознайомитись з інструкцією про експлуатацію пристрою, його технічними характеристиками та гарантійними зобов’язаннями продавця. Варіант, що ми рекомендуємо перевірений часом і відомий в Україні вже давно - 8F-5AW.
Габарити, вага, наявність коліщаток. На ці параметри варто звернути увагу при купівлі домашнього концентратора, оскільки для нього має бути виділено достатньо вільного простору, а розмістити потрібно подалі нагрівальних приладів. Якщо пристрій укомплектований колесами, проблеми у його переміщенні не виникне, проте якщо ні, велика вага виробу - вагомий недолік.
Додаткові опції. Це може бути таймер часу процедури, захист від перегріву, звукові сигнали, що повідомляють про відсутність електроживлення та багато інших.
Ціна. Вартість кисневого концентратора завжди залежить від продуктивності, комплектації, рівню шуму та виробника. На сьогодні, ціни на концентратори малої та середньої продуктивності коливаються від 17 000 до 50 000 грн.
Комплектація. У стандартний набір входить: прилад, колба зволожувача, назальні канюлі, змінні фільтри, інструкція.
Під час споживання кисню за допомогою кисневих концентраторів виникають ситуації, коли людина не має можливості транспортувати апарат, але має нагальну потребу у тому, щоб покинути приміщення. У такій ситуації єдине рішення – наявність кисневих сумок, що використовуються для тимчасового зберігання кисню і подачі його пацієнтам. З таким призначенням добре справляється киснева подушка від італійського виробника OSD, інформацію про неї можна переглянути ТУТ.
Досить часто, через брак коштів люди розглядають варіант купівлі вживаного концентратора, проте з досвіду можемо сказати, що це неправильне економічне рішення, оскільки майбутньому користувачеві необхідно змінити всі витратні матеріали та дихальні трубки, а це досить суттєві витрати. До цього, як ми вже зазначали, кожен виробник дає ресурс експлуатації (кількість годин), який не завжди можна визначити. Тож, є шанси, що придбаний кисневий апарат буде служити не довше декількох місяців, а то і днів.
Сподіваємося, наша інформація була корисна для Вас:)
Ведіть здоровий спосіб життя та завжди вчасно звертайтеся за лікуванням. Самолікування в час пандемії неприпустиме!!!
Слідкуйте за нами в Instagram - @livinghealthua