10 Январь 2020
Ми знаємо про світло досить багато: синє світло від телефонів заважає нам спати; сонячне ж світло піднімає нам настрій; кращі лампи можуть підвищити нашу продуктивність.
Але нещодавно, фітнес студії зробили досить сміливі заяви, що нібито правильне світло, не важливо природнє воно чи штучне, може навіть збільшити ефект від наших тренувань.
Що ж, запитайте експертів, проте, і вони скажуть вам: “Наукові дані не є остаточним. Як краще займатися, по світлі чи в темряві? “Ми не не маємо відповіді”, – говорить Уолтер Р. Томпсон, доктор філософії, FACSM, професор і заступник декана з аспірантури та наукових досліджень Університету штату Джорджія, США.
Те, що ми точно знаємо, то це те що: “Світло дуже, дуже потужний сигнал для мозку”, говорить Філліс Зеє, доктор медичних наук, заступник директора Центру сну і циркадної біології в Північно-західному університеті. “Відповідь має бути десь такою: Ми живемо в циклі світла / темряви, що впливає на циркадний ритм, який регулює нашу продуктивність.”
Як і більшість фактів про фітнес, багато зводиться до особистих спостережень – для декого краще займатися о 5 годині ранку в повній темряві, відзначає Томпсон. Інші ж клянуться, що займаються тільки в обід і не уявляють заняття в темряві взагалі . “Це дійсно про те, як для вас краще”, – наголошує професор.
Але також ви маєте знати, що коли ви найбільш сконцентровані, сила ваших м’язів на найвищому рівні, що може допомогти досягти найбільшої продуктивності, говорить Zee. У жайворонків це відбувається у другій половині дня, коли є велика кількість яскравого та природного світла. Але чи збільшується сила м’язів від інтенсивності світла? Не обов’язково, зазначає Zee. “Але однозначно, яскраве світло в будь-який час доби може зробити вас більш сконцентрованим, більш енергійним та вмотивованим. Все це, однозначно, може поліпшити вашу продуктивність: чи моторну чи ментальну.”
Оптимізуйте світло у вашому житті і з цими безцінними порадами сучасної науки:
Ви будете швидшими при яскравому світлі.
“При наявності великої кількості яскравого світла, ви, ймовірно, буде бігти швидше”, говорить Zee. Це тому, що довжина хвилі світла має важливе значення. Ваш мозок більш чутливий до коротких синіх чи зелених хвильових довжин, які є частиною інтенсивного та яскравого світла, що додає вам мотивації та концентрації, говорить професор. “Найбільше природнього синього світла припадає на полудень”, – говорить вона. Але крім фізичного ефекту, світло також має ефект настрою, який, як вона зазначає, може або заспокоювати або навпаки заряджати енергією.
Ви будете залишатися сонним в світлі приглушених відтінків.
“Приглушене світло в довшому, червоному / оранжевому діапазоні, не забезпечує такий самий рівень пильності”, говорить Zee. “У другій половині дня, коли починаються сутінки, ви бачити більше світла в помаранчевому / червонуватому діапазоні” Цей вид освітлення має сенс для медитації або заспокійливої йоги, що не призначені для збудження. Червоне світло має найменший ефект на ваш біологічний годинник і практично не пригнічує гормон сну, мелатонін.
Працюючи біля вікна, ви поліпшуєте свій сон.
“Провівши дослідження, ми виявили, що працівники що працюють у офісах, що мають багато вікон, в основному мають кращий сон та здоров’я в цілому, ніж працівники без вікон. Ми також виявили, що ці люди були більш фізично активні, “говорить Zee. Це звичайно, не означає, що світло робить нас спортивнішими, але асоціація, що так і є – 100%, говорить професор.
Ранкове світло покращує ваш метаболізм.
Ще одне з досліджень Зеє, виявило, що люди, які більше отримують ранкового світла, мали нижчі показники індексу тіла, ніж ті, які отримують сонячне світло пізніше вдень. “Синє світло активізує обмін речовин,” говорить Zee. А вранці, воно, навіть, може пригнічувати апетит. З цього, як каже Zee, напрошується питання: “Чи світло регулює тільки апетит? Чи, можливо, світло може впливати на нашу фізичну активність також”
Споживання природного світла, в цілому, робить вас більш активними.
Кольори і довжини хвиль світла змінюються протягом дня, так як це є природа сонячного світла, говорить Zee. “Якщо ви хочете більше короткого, синього / зеленого світла вранці, тоді ввечері, ви повинні імітувати червоне світло,” говорить вона. Насправді, одне дослідження Університету Колорадо в Боулдері виявило, що тиждень без штучного світла дає можливість людському тілу синхронізуватися з цикардними ритмами, що суттєво підвищує фізичну активність!
Фотографія: Trunk Archive
Слідкуйте за нами в Instagram - @livinghealthua