10 Январь 2020
Більшість людей вважає, що кава це свого роду наркотик. Тому часто ті, хто п’ють її щодня, кажуть про те, що хочуть обмежити споживання або взагалі припинити пити каву. Проте, як стверджує головний спеціаліст відділу Precision Nutrition в Торонто Кейт Соловйова: “Мало хто розуміє з якої причини варто це зробити.” Ми припускаємо, що якщо щось дуже подобається, то це не може бути корисним», – говорять кавомани. А можливі побічні ефекти кофеїну, про які багато хто говорить, змушують людей ще більше задуматися над тим, що вони повинні зменшити споживання кави.
Плюси та мінуси від споживання кави дуже складні та суперечливі, і вже сотні статей було написано про це. Все, що ми пропонуємо – це кілька досліджених міфів про кофеїн, щоб ви заспокоїлися і випили свою ранкову філіжанку кави.
МІФ #1 – Кофеїн дає енергію.
Насправді – скоріше ні.
Вуглеводи, білки та жири – це макроси, які виробляють енергію. Кофеїн, в свою чергу, тільки змушує вас почувати себе більш “на-підйомі”, каже Соловйова. Це результат притуплення ефекту аденозину у вашому організмі. Зазвичай, коли нейромедіатор, який виробляється при розщепленні їжі, поєднується зі спеціальними рецепторами (стандартно після прийому їжі), вам хочеться спати. Кофеїн блокує ці рецептори, щоб аденозин не міг викликати сонливість. Тому, якщо ви не додали цукру – то кава, чай чи інші кофеїнові напої енергії не додають – пояснює Кейт.
МІФ #2 – Кава перед заняттям спортом – запорука продуктивного тренування.
Насправді – зовсім ні.
Збільшити активність та тривалість тренування можна тільки за умови дотримання деяких рекомендацій, а саме: каву слід пити за 30-60 хвилин до навантаження, адже максимальної концентрації кофеїн досягає саме за цей час; випита доза кофеїну має відповідати показнику 0,5-2 мг. на кілограм маси тіла.
Отож, щоб відчути прилив енергії потрібно близько 200 міліграмів кофеїну за годину до тренувань. В одному з досліджень університету Іллінойсу велосипедисти, які слідували такому прийому, описали, що їм було тренуватися легше, ніж тим, хто приймав імітовані лікарські засоби (плацебо).
МІФ #3 – Кава – найкраще джерело кофеїну.
Насправді – ні.
Кофеїн достатньо широко зустрічається у природі, присутній у складі різноманітних продуктів, міститься у газових напоях, шоколаді, десертах. Проте, найбільшим джерелом вважається «чистий кофеїн» або як його ще називають безводний кофеїн. Це синтетична форма, яка продається у вигляді харчових добавок або енергетичних напоїв, які є у вільному продажі.
На сьогодні існує багато форм безводного кофеїну, кожен з яких має свою хімічну назву, тому, якщо ви вирішити випробувати дію добавки, переконайтесь, що продукт пройшов випробування третіми особами та проконсультуйтеся зі своїм лікарем, перш ніж його приймати.
МІФ #4 – Кава зневоднює.
Насправді – абсолютно ні.
Дійсно, кофеїн має сечогінний ефект, він стимулює нирки виводити з організму воду, але рідина спожита з кавою компенсує втрати.
Нещодавнє дослідження Бірмінгемського університету є тому підтвердження. Вчені досліджували рівень гідратації 50 чоловіків, які споживали каву декілька разів на день, і виявили, що напій зволожує організм так само, як і вода.
МІФ #5 – Вагітні жінки повинні уникати вживання кофеїну.
Насправді – скоріше ні.
Проведені дослідження показали, що низька вага дитини при народженні з порушеною роботою серця може бути результатом вживання великої кількості кофеїну під час вагітності. Однак, більшість досліджень на цю тему проведено на тваринах, тому їх можна вважати недостовірними. Акушери та гінекологи американських коледжів говорять, що від зачаття до пологів безпечно пити до 200 міліграмів кофеїну (2 чашки) на день.
МІФ #6 – Кофеїн погано впливає на ваше серце.
Насправді – ні, якщо говорити про цілком здорових дорослих осіб.
Вчені довели, що споживання кави не пов’язано з серцевими захворюваннями, аритмією або серцевою недостатністю. Дослідники стверджують, якщо ви здорові, можете сміливо пити до 600 міліграмів кофеїну на день, які ви отримаєте від приблизно 6 чашок кави або чорного чаю. Насправді, регулярне споживання кави може мати профілактичний ефект. Споживайте від 3 до 5 щоденних порцій, і така звичка може знизити ваші ризики серцевих захворювань на 15 відсотків. Це може бути результатом антиоксидантних властивостей напою. Для більшого ефекту, вибирайте злегка смажену каву, яка містить більше антиоксидантів, ніж більш темні сорти.
Слідкуйте за нами в Instagram - @livinghealthua